10 лекција које би сваки слободњак требало да научи

Аутор: Peter Berry
Датум Стварања: 13 Јули 2021
Ажурирати Датум: 6 Може 2024
Anonim
13 урок "Когда вы поститесь" - Торбен Сондергаард.
Видео: 13 урок "Когда вы поститесь" - Торбен Сондергаард.

Садржај

Постоји много разлога због којих се људи одлучују напустити посао са пуним радним временом да би се бавили слободном професијом. На пример, могућност да будете свој шеф и жеља да радите на разним различитим пројектима. Затим постоји флексибилност рада кад год и где год желите (иако је то и благослов и проклетство). И, наравно, увек постоји шанса да зарадите већи приход.

У Великој Британији ради на хиљаде слободњака, а најбољи савет који слободњак може добити често долази од оних дизајнера и илустратора који су били тамо, урадили то - јер су успут научили драгоцене лекције.

01. Уметност самопромоције

„Избавите се“, каже слободни графички дизајнер Фрости Гнарр. "Нико вас неће само позвати из ведра неба. Морате рећи људима да сте тамо." Није важно да ли сте етаблирани слободњак или своје пословање градите од нуле, маркетинг од самог почетка је од виталне важности. Пошаљите е-пошту, позовите људе, идите на емисије, направите сопствену веб страницу. Предајте своје дело комерцијалним портфељима попут ввв.аоипортфолиос.цом и ввв.виевцреативес.цом; сурфујте по мрежним мрежама попут ввв.беханце.нет. Максимално повећајте своју видљивост.


Стални клијенти вреде злата. Али не потцењујте време потребно за стварање и развој односа. „Волео бих да сам знао важност самопромоције кад сам тек почео да радим слободне професије“, каже слободни илустратор и графички дизајнер Цхристопхер Хаинес. "Познајете некога ко је власник предузећа? Дајте им визиткарту и ставите их до знања да сте графички дизајнер. Све је у умрежавању и приказивању вашег посла."

02. Набавите веб страницу!

Ако је самопромоција кључ успешног слободног ангажовања, онда је стварање веб странице са портфељем најефикасније средство које можете имати. „Ваша веб локација је прво место које ће данас потражити већина купаца и наручилаца“, каже Род Хунт, илустратор и заменик председника Удружења илустратора (АОИ). „Потврдите ово примерима разгледница на којима се приказују ваши подаци за контакт и адреса веб локације.“ А шта је са традиционалним, ’физичким’ портфељем? „Није толико важно ових дана“, додаје Хунт. „Али ипак је паметно имати га на располагању у ситуацијама као што су сусрети са клијентима на лицу.“


Изградити веб локацију је лакше него што мислите. Бесплатне веб платформе као што су ВордПресс, Јоомла и Друпал могу се прилагодити да буду ваша контакт тачка, блог, дигитални портфељ, чак и интернет продавница у којој можете директно продати свој рад. Гавин Цампбелл је користио Јоомлу за свој портфолио сајт, ввв.тхевхитехавк.цо.ук. "То уметницима олакшава", објашњава он, "јер није потребно знање о ПХП коду. Израда мог трајала је три дана."

03. Организујте свој ток посла

"Важно је одржавати равнотежу између посла и живота", каже Хунт, "тако да су добро управљање временом и дисциплина од кључне важности. Не можете себи приуштити да пропустите рокове у комерцијалном свету."

Због тога је ваша способност давања приоритета витална. Лако је остати мотивисан - ако не радите, не добијате плату. Али желите да избегнете рад оних очајних свеноћника. Толико слободњака, укључујући и мене, сматра да је корисно доделити делове времена својим слободним пословима у календару, одјављујући задатке на дневној листи „обавеза“. То је суштина Давида Алена Довршење ствари модел. Ова суштинска идеја да радимо „паметније“ изнедрила је низ корисних веб локација заснованих на продуктивности, као што су Лифехацкер и 43фолдерс.


„Никада не потцењујте време потребно за осмишљавање концепцијских идеја“, каже графички дизајнер Симон Саундерс. "Будите дисциплиновани према резервацијама послова, рачунању времена, додељивању задатих временских термина радним местима и придржавању се њих. Запамтите: ако радите по фиксној цени, свако време које потрошите дуже од додељеног времена кошта вас новца. То је врло лако бити заузет без пуно зараде “.

04. Наставите са сопственим пројектима

Сама природа рада слободњака значи да ћете често радити на провизијама које захтевају врло једноставан дизајн или илустрацију. Можда вас неће отпустити, али платиће рачуне. Да бисте уравнотежили овај посао са хлебом и маслацем, размислите о раду на сопственим идејама.

„Мислим да ако сте професионални дизајнер, увек бисте требали имати личне пројекте“, каже Гнарр. Такви пројекти не само да одржавају ваш ум плодним, већ „подсећају на то зашто желите да будете дизајнер“.

Слободни илустратор Маттхев Дент се слаже. "Наставите да генеришете сопствене идеје док радите по наруџби, то ће вам помоћи да произведете нове идеје и будете мотивисани. Обавезно трошим време радећи на личним делима - важно ми је да показујем нове идеје, а истовремено и свој рад гурам напред . Такође, не бојте се одмакнути од рачунара. Изађите и истражујте, али само пазите да стално имате са собом скицу. Не знате када бисте могли добити поплаву нових идеја. "

05. Сретни клијенти су клијенти који се понављају

У томе постоји неколико елемената. Прво, увек се упознајте са брифом свог клијента. Али покушајте да им дате нешто што не очекују. „Одступите и објективно погледајте свој посао“, предлаже Хаинес. "Нешто за што мислите да је фантастично ваш клијент може наићи равнодушно. На крају, морате покушати да му дате оно што желе, а притом се трудити да постигнете најбољу могућу идеју."

Такође је потребно да редовно комуницирате са клијентом. „Волео бих да знам када сам започео колико је важна комуникација“, каже Гнарр. „Почео сам мислећи да се бавим креативним послом, а не корисничком службом, па сам мислио да бих се сасвим добро снашао ако бих радио само графику и слао е-пошту. Ово би вас могло провести кроз један кратак постер посао, али ако сте на великом послу, понекад ћете морати да се понашате као да се још бацате. "

Коначно, увек изводите свој посао на време и у складу са буџетом. Будите љубазни, професионални, направите добар посао и, ако је могуће, додајте мало додатка бесплатно - схватите то као корисничку услугу. „Ако пропустите рок“, упозорава Хаинес, „шансе су да ваш клијент убудуће неће постати поновљени клијент. Ако квалитетно обавите посао, сваки пут на време, тај клијент ће желети да поново ради са вама и можда чак и препоручити другима “.

06. Немојте се обесхрабрити

Бити слободњак може бити усамљен, неизвестан посао. „Требало ми је више времена него што сам замишљао да се правилно успоставим“, сећа се Хунт. "Потребна је истрајност да би се успоставила креативна каријера и може потрајати време да се заиста постане познато. Када сам почињао, да ме мој посао виде прави људи и да знам како да пронађем контакте било је зезнуто. Веровати у себе и свој рад је важно да не бисте постали демотивисани када се ствари не одвијају тако брзо. "

Да бисте остали мотивисани, морате бити упорни. И обрнуто. „Можда ће вам требати неко вријеме да направите прву велику паузу“, каже Хаинес, „а може бити и обесхрабрујуће да свој рад пошаљете многим људима и да вам нико не одговори. Нажалост, то је природа посла . Многи људи ће вас једноставно игнорисати. Али ако верујете у свој рад и ако сте спремни да се потрудите да га видите, уследиће резултати. "

07. Никада се не ослањати на једног клијента

Једном када покренете посао или већ радите хонорарно, морате научити да се никада не ослањате на једног клијента. Људи премештају посао и укус се мења; ниједан посао не траје вечно. Шта би се догодило да сутра изгубите највећег клијента? Да ли бисте се снашли?

„У идеалном свету ниједан клијент никада не би требало да чини више од 10 процената вашег посла“, предлаже Саундерс. "Али у стварном свету је заправо веома тешко управљати. Ако на броду добијете великог клијента, покушајте да слетите са најмање четири друга клијента исте величине. На тај начин, ако један оде, мада ће то сигурно наштетити, неће бити баш толико разоран ударац као што би био губитак 100 процената вашег прихода “, објашњава он.

Укратко, све што радите мора имати алтернативу. Немојте имати само два или три клијента - тежите да имате 10 или више оних који ће се стално враћати. „Важно је имати више клијената, јер је ово ипак посао“, каже слободни дизајнер визуелних ефеката Сеан Фарров. „Клијенти ће отићи негде другде из безброј разлога и ту често ништа не можете учинити. Тако да се никада не бисте требали ослањати ни на једну ствар - ни на једног клијента, ни на један рачунар, ни на једно подручје стручности и ни на један начин пројекат."

08. Немојте рећи да свему

Ако сте нови у фрееланцингу или пролазите кроз привремену мршаву закрпу, можда ћете доћи у искушење да скочите на било који посао који вам се нуди. Али неки посао једноставно не вреди имати. „Никада се не бисте требали плашити да одбијете посао ако сте превише заузети“, каже Хунт. "Важно је да не угрожавате квалитет свог рада само да бисте нешто уклопили у новац. Такође, ако клијент захтева власништво над свим вашим правима, неће преговарати и нуди врло ниску накнаду која не одражава посао који они траже од вас треба да кажете не. "

Такође бисте требали одбити посао ако не верујете чврсто да то можете учинити по правди. „Понекад једноставно нисте права особа за тај посао“, каже Хаинес, „и неопходно је да будете искрени према себи. Ако посао захтева да обављате посао изван својих постављених вештина, велике су шансе да нећете одрадити фантастичан посао и разочараћете клијента “.

Саундерс то најбоље сумира. "Постоји читав низ„ клијената "који купују само по цијени. Према мом искуству, они који желе посао по повољним цијенама су они који на крају највише захтијевају, најдуже им треба да плате и цијене оно што радите за њих најмање “.

09. Немојте премало или превише наплаћивати

Па колико треба да наплатите? То је питање које нови фрееланцери често постављају. Као што Хаинес истиче, не желите да уплашите клијента тражећи превише, али не желите да девалвирате свој рад потцењујући га. Једна ствар око које се сви слажу - никада не радите бесплатно или ’смањену стопу’. Ако сте довољно добри да будете наручени, довољно сте добри да будете плаћени.

Хунт је заменик председника Удружења илустратора. „Важно је добити пуне информације о томе шта клијенту треба, употреби дела и правима која су им потребна да би се дао тачан цитат“, саветује он. "Разговарам о накнадама са другим илустраторима који су пријатељи, а АОИ својим члановима пружа бесплатне савете о ценама. Чланарина се може уштедети само на једној тачној цени посла. Приручник Цеха графичких уметника за цене и етичке смернице такође је корисно поседовати за америчко тржиште “.

10. Никада не заборавите да водите посао

Тачно мало предузеће. „Пажња према детаљима у начину на који приступате клијентима је од виталног значаја“, каже Цампбелл, „не само у погледу дизајна, већ и у погледу папирологије, преговарања и прогона оних ћудљивих клијената који не успеју да доставе уплате на време.

А пошто водите посао, Хунт предлаже да увек треба да задржите контролу над ауторским правима. "Ретко је када клијентима потребно да поседују ауторска права. Ваше дело је ваше издржавање и требали бисте имати право на финансијску корист од свог талента и напорног рада."

Наш последњи савет ...

Иако веб локација Владина пословна веза пружа додатне информације о рачунима и порезу, Фарров препоручује добијање добрих финансијских савета од рачуновође који је упознат са вашом делатношћу. „Ово ће вам уштедети мало богатство и краткорочно и дугорочно“, каже он.

Корисни линкови

  • ввв.фрееланцесвитцх.цом
  • ввв.давидцо.цом

Речи: Деан Еванс

Занимљиве Публикације
Како дешифровати ПДФ са или без лозинке
Даље

Како дешифровати ПДФ са или без лозинке

"Шеф ми је послао ПДФ документ пре неколико месеци. Сада га желим ажурирати и одштампати, проблем је што је шифрован са ограничењима, али је неопходно да га ажурирам. Дакле, потребна је помоћ!&qu...
Како уклонити лозинку за лаптоп / рачунар у оперативном систему Виндовс 10/8/7
Даље

Како уклонити лозинку за лаптоп / рачунар у оперативном систему Виндовс 10/8/7

Преносни рачунари и радне површине имају различите безбедносне функције, али када су лозинке у питању, подешавања се разликују. Али, мало је лозинки које можете пронаћи на преносном рачунару, а не на ...
Како променити лозинку за Мицрософт налог
Даље

Како променити лозинку за Мицрософт налог

„Здраво, ја сам Паул. Питам се како да променим лозинку за Мицрософтов налог јер једноставно нисам успео. Мислим, када одем у подешавања> налог> променим лозинку, то једноставно не дозвољава ја ...