Водич за почетнике за нови закон о колачићима

Аутор: Peter Berry
Датум Стварања: 12 Јули 2021
Ажурирати Датум: 13 Може 2024
Anonim
Porez na dodatu vrednost - Pojačalo vodič
Видео: Porez na dodatu vrednost - Pojačalo vodič

Садржај

Овај чланак се појављује у текућем издању за јул 2012. (бр. 229) часописа .нет - најпродаванијег светског часописа за веб дизајнере и програмере.

Законодавство ЕУ о употреби колачића мења се ове суботе. Као дизајнер или програмер, вероватно сте постали свесни овог проблема малопре, као и пре неких 18 месеци. Наши први одговори били су на линији:

  • „ВТФ? Ко је донео овај закон? “
  • „Шта кажемо нашим клијентима?“
  • "Шта ћемо, побогу, радити?"

Делови веб заједнице су реаговали на различите начине. Неки негирају, многи су љути и збуњени - а неки „ратници за приватност“ су срећни. Оно што је сигурно је да се већина ваших клијената блажено не зна за колачиће, законе и како то утиче на њихово пословање на мрежи.

Али како сване 26. мај и медији ухвате баук „темпиране бомбе од колачића“, „крчења колачића“ и „краја мреже какву познајемо“, то ће се променити - брзо. Ваши клијенти ће бити успаничени. Очекиваће да ћете разумети промену и како она утиче на њихово пословање - и имаће план да их извуче из ове рупе.


Ми у Колачићу колачића проучавали смо законитости и изван закона, па ћу вам овде помоћи да схватите импликације и изнесем неке кораке за правно регулисање.

Шта је „закон о колачићима“?

Оно што људи називају „законом о колачићима“ је нови део закона о приватности који захтева од веб локација да од посетилаца добију сагласност за чување или преузимање било којих информација на рачунару или другом уређају повезаном са мрежом, попут паметног телефона или таблета. Дизајниран је за заштиту приватности на мрежи тако што ће потрошаче упознати са начином на који веб локације прикупљају информације о њима и омогућава им да одлуче да ли желе да се то догоди.

Започела је као директива ЕУ коју су све државе ЕУ усвојиле 26. маја 2011. Истовремено, Велика Британија је ажурирала своје прописе о приватности и електронским комуникацијама, доводећи директиву у закон.


Велика Британија ефикасно предњачи, али свака држава чланица ЕУ учинила је или ради исто. Свака има свој приступ и тумачење, али основни захтеви директиве остају.

Захтеви и одговорности

Многи људи неће бити свесни да је закон већ на снази у Великој Британији. Међутим, британски регулатор, Уред повереника за информације (ИЦО), дао је свима годину дана „грејс периода“ пре него што га је применио. Тај грејс период истиче 26. маја 2012.

Ово звучи застрашујуће, али нико неће служити правне папире у 12.01 ујутро 26. маја због поштовања колачића. Закон о колачићима је на много начина природно проширење пракси приватности које веб сајтови већ користе.

Неке агенције и програмери заузели су став да, пошто нису власници веб локације коју граде или подржавају, нису одговорни за усклађеност. Али сахрањен у ИЦО смерницама је следећи текст:

„Компаније које дизајнирају и развијају веб странице или друге технологије за друге људе, такође морају пажљиво размотрити захтеве ових прописа и осигурати да системи које дизајнирају омогућавају својим клијентима да се ускладе са законом. Повереник за информације очекивао би да ће сваки развој новог софтвера или надоградња постојећег софтвера узети у обзир потребу да се осигура да производи буду у складу са овим правилима и ширим захтевима за заштиту података. “


Чини се да ово подразумева ситуацију у којој агенције деле одговорност, уколико власник има захтев да користи програмера који разуме и може им помоћи да се ефикасно придржавају. Први корак на овом заједничком путу ка усклађености је ревизија.

Добри, лоши и немртви

Колачићи су свеприсутни и долазе у многим облицима, често обавијени непробојним именима, због чега вам је потребна ревизија да бисте их идентификовали и разумели које активности обављају. Неке од њих су виталне за функционисање веб странице, али друге прате шта корисници раде на мрежи и прослеђују те податке трећим лицима. Углавном је овај последњи тип колачића проузроковао промену у усклађености колачића. Постоје два кључна фактора која треба узети у обзир:

Прво, да ли је колачић први или независни (поставила га је веб услуга која вам можда није позната)? Колачићи прве стране су углавном „добри“ - корисни и прилично ниског ризика. Колачићи независних произвођача представљају највише проблема са усклађеношћу. Примери „лоших“ колачића су они који се користе у бихејвиоралном оглашавању, где идентификују оно на шта кликнете и оглашавачким веб локацијама приказују ту врсту производа или услуге где год после идете. Од 26. маја власници веб локација морају открити или тражити дозволу за употребу ове врсте колачића.

Друго, проблем са колачићима је постојаност. Када прегледате колачић у ревизији, они садрже упутства о томе колико дуго остају на вашој машини. Неки садрже упутства да се избришу када напустите веб локацију. Неки могу потрајати месецима или чак годинама. Штавише, неки колачићи су дизајнирани тако да чак и ако користите прегледач да бисте избрисали колачиће са своје машине, они ће васкрснути када се следећи пут повежете на веб.

Ови такозвани „зомби“ колачићи сматрали су се правно сумњивима пре ступања закона на снагу и засигурно се сада виде да су изван прихватљивог оквира врста колачића.

Ево једноставне анализе начина категоризације колачића:

  • Нулти ризик од усклађености или „строго неопходни“ колачићи Увек прва странка и није упоран. То укључује функционалну навигацију и колачиће корисничке сесије за корпе за куповину.
  • Низак ризик усклађености Увек прва странка и може бити упоран. Ови колачићи укључују опције приступачности за кориснике са оштећеним видом и, можда, аналитичке колачиће.
  • Средњи ризик усклађености Обично првостраначки и упорни. Они се могу користити за складиштење података који могу лично идентификовати или ограничено праћење више веб локација како би се презентовао садржај заснован на претходним посетама. Још један добар пример је дугме Фацебоок Лике.
  • Висок ризик усклађености Независни и упорни. Они се углавном користе за праћење и евидентирање интереса посетилаца без претходног пристанка и прикупљају ове податке за употребу од стране независних произвођача, обично оглашавача. То такође укључује колачиће постављене пружањем уграђеног садржаја који није повезан са огласима, попут Гоогле мапа и ИоуТубе видео записа.

Руте до усклађености

Дакле, ваша одговорност је да помогнете клијенту да сагледа шта је најприкладнија радња за његову веб страницу. Многи људи нуде ревизије кад се људи пробуде због проблема са колачићима, али не заборавите да је ревизија први корак ка усклађености, а не последњи. И даље вам је потребно решење за оно што ревизија избаци.

Након што извршите ревизију, анализу и категоризацију, постоје два пута:

  • Експлицитна пријава / одјава Ако је ваша веб локација препуна конектора за оглашавање и друштвене медије, најсигурније је тражити изричиту пријаву посетилаца путем неке врсте интервенције, као што је „Ова веб локација користи колачиће: дозволи“ на вашој почетној страници. Имајте на уму да ако ваши огласи долазе из различитих мрежа за приказивање огласа и редовно се мењају, мораћете да ажурирате изјаву о откривању како бисте одражавали нове колачиће. Можда ћете открити бројеве аналитике. То не значи да људи не посећују вашу веб локацију, али ако се онемогуће, неће бити укључени у вашу Гоогле аналитику.

  • Подразумевани пристанак путем обавештења Ако ваша веб локација не садржи оглашавање и користи колачиће у функционалне сврхе (приступачност, Фацебоок дугмад и Гоогле аналитика), тада ћете можда бити у потпуности сагласни ако на вашем веб месту буде јасно приказано обавештење о колачићима које упућује на детаље на вашој страници приватности. Мораћете да се уверите да ово обавештење остаје ажурно када се додају нове функције.

Закључак

Од виталног је значаја да се придржавате прописа, али у британском закону о колачићима уграђена је флексибилност која омогућава различите одговоре на низ ризика од усклађености. Предузмите практичне кораке да бисте их испоштовали и шансе су да ћете их испунити; то је тако једноставно. Нерадити ништа је најгора ствар коју тренутно можете учинити.

Популаран
Главни ЦСС пиксели за Ретина екране
Даље

Главни ЦСС пиксели за Ретина екране

Потребно знање: Основни ХТМЛ5 и ЦССЗахтева: Уређивач текста, процесор слике, ХД паметни телефон или таблетВреме пројекта: 1 сатИзнад је снимак екрана целокупне радне површине Виндовс 98, око 1999. год...
Мицрософт нуди Мац-ове јефтине Виндовс 8 и нове ВМ-ове
Даље

Мицрософт нуди Мац-ове јефтине Виндовс 8 и нове ВМ-ове

Готово по закону, веб програмери се осећају приморани да гунђају због Мицрософта, али тешко је пожалити се на модерн.ИЕ.Као што смо известили у јануару, веб локација је изненадила и обрадовала програм...
Невероватно корисне књиге за креативне професионалце
Даље

Невероватно корисне књиге за креативне професионалце

Часопис Цомпутер Артс - водећа светска публикација за графичке дизајнере и креативне професионалце - први пут је покренуо прилично дивну серију малих креативних пратећих књига на Аппле Невсстанд-у за ...