Изградите савршени систем дизајна: 6 кључних разматрања

Аутор: John Stephens
Датум Стварања: 1 Јануар 2021
Ажурирати Датум: 23 Јуни 2024
Anonim
Изградите савршени систем дизајна: 6 кључних разматрања - Креативан
Изградите савршени систем дизајна: 6 кључних разматрања - Креативан

Садржај

Системи дизајна помажу великим индустријским играчима да стандардизују процес дизајна и учине га предвидљивијим. Многе компаније покушавају да преузму иницијативу за изградњу сопственог система дизајна. Али често, упркос најбољим намерама свих, сав напор који тим производа улаже у стварање замишљеног дизајнерског система може ићи равно у одвод.

Током овог чланка дефинисаћемо шта је систем дизајна, шта треба размотрити пре изградње система дизајна и како најбоље увести систем дизајна у своју организацију. За још сјајних ресурса погледајте наш преглед алата за веб дизајн.

Шта је „систем дизајна“?

Назив „систем дизајна“ може створити лажни утисак о нечему што пружа вредност само за дизајнере. Али у стварности систем дизајна није нешто што се тиче само дизајнера; уместо тога ради се о томе како цела организација гради своје производе (ако то укључује веб локацију, биће вам потребан врхунски креатор веб страница и сјајан веб хостинг).


Успешни процеси дизајна обично зависе од постојања уске међусобно функционалне сарадње између свих тимова који су укључени у стварање производа. А систем дизајна односи се на изградњу заједничког језика који тимовима омогућава ефикаснију сарадњу. То је комплетан сет принципа, правила и стандарда дизајна, заједно са комплетом алата (обрасци дизајна, визуелни стилови и библиотека кода компонената корисничког интерфејса за вишекратну употребу) потребних за постизање тих принципа, правила и стандарда. Систем дизајна омогућава тиму производа да брже створи производ - без потребе да се жртвује било какав квалитет - чинећи дизајн поновним за употребу (побрините се да имате поуздано складиште у облаку за складиштење имовине).

Крајња сврха стварања проблема са применом система дизајна је да помогне предузећу да учи и расте. Због тога систем дизајна увек треба да се заснива на циљевима предузећа. Из истог разлога, нису сви дизајнерски системи изграђени на исти начин, али ипак, већина дизајнерских система дели неколико заједничких елемената:


  • Принципи дизајна - вредности које осигуравају да напори у дизајну крену у правом смеру.
  • Библиотеке компонената и образаца - то су градивни елементи система дизајна.
  • Водичи за дизајн - посебна правила о дизајнирању одређеног дела
    производ. То може укључивати смернице за стил (типографија, боје, размаци итд.) И смернице за УКС писање (глас и тон, језик, принципи писања итд.).
  • Дизајн праксе - помажу да систем остане жив и вредан за тим производа.

Кључна разматрања пре примене система дизајна

01. Узмите у обзир зрелост производа и компаније

Пре него што започнете изградњу система дизајна, требате јасно разумети зашто вам је потребан. Многе компаније уводе системе дизајна како би смањиле свој технички дуг и убрзале процес развоја производа (трошењем мање времена на заморне, монотоне активности). Али не све компаније се суочавају са таквим проблемима, јер компаније имају различите нивое зрелости дизајна.


Креирање дизајнерског система од нуле је дуготрајна активност и малим, брзим тимовима вероватно није потребан систем дизајна јер би их успорио. Стартуп од три до пет особа који још увек покушава да пронађе погодност за тржиште производа вероватно би провео значајну количину времена на стварању система. Када се ресурси троше на изградњу система дизајна, они се не троше на изградњу производа. Стога, све док компанија не буде у позицији да успостави јасан правац са својим производом, улагање времена у стварање система дизајна ризикује да произведе пуно отпада.

02. Направите изјаву о визији

Систем дизајна говори о људима - како раде заједно како би постигли заједнички циљ. А људи желе да знају одговоре на следећа питања:

  • Где ми то идемо?
  • Шта желимо да постигнемо?
  • Зашто то желимо постићи?

То су основна питања на која требате одговорити да бисте изградили заједничку визију. Заједничка визија биће основа за систем дизајна који ће тимовима пружити вођени начин за изградњу решења за њихове проблеме са производима.

Изјава о визији дефинише шта ваш тим, производ или компанија покушава да постигне и, што је још важније, зашто. Постројава тимове око јасног скупа заједничких циљева и постаје Северњача за целу организацију - уједињује људе који су укључени у развој производа и води их до заједничког одредишта.

Ако тражите једноставан начин да направите изјаву о визији, размислите о опису како би ваш производ или организација требало да изгледају за пет година. Чинећи то, дефинисаћете циљни услов и биће много лакше створити стратегију која ће вам помоћи да га постигнете.

04. Успоставити водеће принципе дизајна

Како дефинишете добар дизајн? Како знати када је нешто спремно за примену? Када је реч о процени квалитета дизајна, дизајнери се често ослањају на сопствени сет стандарда. Али праћење таквог приступа може увести пуно хаоса у процес дизајнирања производа, јер ће сваки дизајнер имати субјективне идеје. Ту принципи дизајна могу спасити дан.

Чврсти принципи дизајна су темељ сваког функционалног система. Требали би указати на суштину значења доброг дизајна за компанију и пружити практичне препоруке тимовима производа како то постићи (принципи дизајна увек треба да буду примењиви). Принципи дизајна делују као стандарди за тим производа и помажу им да мере свој рад.

Ево неколико ствари које треба имати на уму приликом рада на принципима дизајна:

  • Принципи дизајна треба да одражавају природу производа. На пример, када је реч о дизајну интерфејса човек-машина за аутомобиле, најважнији принцип дизајна треба да буде „Безбедност на првом месту“ (циљ је да возач и путници буду безбедни). Због тога сваку одлуку о дизајну треба мерити због сигурности.
  • Принципи дизајна не би требало да звуче као правила. Не би требало да блокирају креативну енергију. Креатори производа не би требало да се осећају ограничено или суздржано.
  • Принципи дизајна требали би бити резултат отворене дискусије. У многим случајевима није тешко натерати људе да следе смернице, већ је тешко натерати људе да се сложе око смерница. Ако организација има много дизајнерских тимова, тада је њихово укључивање у расправу од виталног значаја. Добивањем њихових повратних информација о принципима дизајна, можете их прилагодити потребама корисника.

05. Прегледајте технолошки низ и извршите инвентар интерфејса

Многе компаније имају тенденцију да граде систем дизајна поврх тренутног интерфејса, али овај приступ из многих разлога није најбољи. Замислите да ваша компанија већ дуго производи производ без система.

Производ вероватно има одређени ниво недоследности у дизајну. Недоследност је обично узрокована дуплирањем елемената дизајна. Идентификовање дуплицирања елемената дизајна помаже тиму да избегне сценарио у којем чланови тима граде елемент од нуле и, након неког времена, сазнају да његова верзија већ постоји.

Зато ако планирате да уведете систем дизајна, започните са ревизијом - извршите инвентар интерфејса да бисте разумели шта се користи.

Истражите постојеће интеракције, сакупите све елементе корисничког интерфејса који чине интерфејс и прегледајте их. Важно је то учинити пре изградње стварног система дизајна, јер ће вам поступак помоћи да разумете две ствари:

  • Колики је дизајн дуг ваше организације и која су подручја која захтевају више пажње.
  • Разлози недоследности и промене које треба да уведете у процес дизајнирања како бисте избегли такве проблеме у будућности. Можда ћете морати да промените поступак или ћете можда морати да представите нову технологију.

06. Оснивање основног тима

Ко би требао бити укључен у изградњу система дизајна? Дизајн је тимски спорт и стварање система дизајна није изузетак. За изградњу система дизајна потребна је стручност и креативна енергија коју пружа вишефункционална сарадња. Због тога главни тим људи који заправо креира систем обично укључује инжењере, дизајнере, менаџере производа и заинтересоване стране. Када започнете изградњу система дизајна, пресудно је имати малу величину за основни тим (шест до осам људи), јер ће вам то помоћи да створите замах и брзо изградите нешто.

Израда система дизајна

Размислите о примени система дизајна као пројекту. И као и сваки други пројекат, и овај би требало да има солидан процес са следећим корацима:

  • Продај идеју
  • Завршите пилот пројекат
  • Дизајн и изградња
  • Лансирање и одржавање

01. Продај идеју

Продаја идеје о дизајнерском систему је први и најважнији корак у увођењу система дизајна. Обично је тешко продати системе дизајна због компромиса - и руководство и чланови производног тима схватају да се ресурси потрошени на изградњу система дизајна не троше на функције испоруке. Тако да је природно очекивати мало одступања. Да бисте продали систем дизајна, морате урадити две ствари:

Добијте откуп од заинтересованих страна

Систем дизајна неће кренути ако га људи који одлуче о финансирању не одобре. Пуно је лакше добити уплату од руководилаца када покажете да систем решава стварне пословне проблеме. Утврдите кључне тачке пословног бола (подручја у којима компанија губи новац) и покажите како систем дизајна може да уштеди дан. Напишите стратегију са јасним предлогом и представите је кључним људима који доносе одлуке.

Препоручује се да направите презентацију (или серију презентација) како бисте убедили заинтересоване стране да улажу у овај пројекат. Презентацију можете умотати у облик приче. Причајући приче о успеху, имаћете веће шансе да ангажујете заинтересоване стране.

Затражите подршку од својих корисника

Добијање прилога од заинтересованих страна само је пола успеха. Морате добити подршку од потенцијалних корисника. Прво, морате да идентификујете своју циљну публику. Ко ће користити ваш систем дизајна и како ће га користити? Ево неколико уобичајених група корисника:

  • Тимови производа (тј. Дизајнери, програмери)
  • Треће стране (тј. Добављачи)
  • Посао (тј. Маркетинг, продаја, легално)

Мораћете да идентификујете тачке бола различитих група корисника и покажете вредност коју ће им систем донети. Свака група корисника има различите окидаче за куповину - разлоге зашто би желели да користе систем дизајна. На пример, за програмере покретач може бити већа доследност у методама примене или трошење мање времена на рефакторирање кода.

02. Изаберите и довршите пилот пројекат

Чим направите основни концепт за свој систем дизајна, важно је да га потврдите. Најбољи начин за потврђивање концепта је тестирање на пилот пројекту.

Изаберите узорак стварног производа и створите систем дизајна који даје стварно решење. Пројекат који одаберете треба користити као основу за ваш будући систем дизајна, тако да ћете моћи да тестирате да ли систем функционише за вашу организацију.

Ево низа критеријума помоћу којих можете утврдити потенцијалну ефикасност пилота:

  • Пројекат треба да има потенцијал за заједничке компоненте и обрасце. Требало би да садржи компоненте и обрасце који се могу поново користити у другим производима.
  • Требало би да има добру техничку изводљивост и да не буде тешко увести све потребне промене.
  • Пројекат би требало да буде реализован у разумном року (идеално је за неколико недеља) и не би требало да захтева учешће многих људи из различитих одељења (одржавање независности је неопходно).
  • Пројекат треба да има маркетиншки потенцијал. Пројекат треба да инспирише друге тимове да уведу системе дизајна у свој процес дизајнирања.

03. Дизајн и израда

Створите компоненте за вишекратну употребу

Једна грешка коју видим изнова и изнова је што тимови креирају компоненте које су превише фокусиране на случај за једнократну употребу. Као резултат, систем постаје превише нефлексибилан и његови корисници морају да креирају сопствене компоненте сваки пут када им је потребно да покрију одређени сценарио.

Покушајте да развијете компоненте које нису повезане са једним случајем употребе, али могу
бити поново употребљена у више контекста. Да би компоненте могле да се поново користе и могу да се скалирају, морају да имају следећа својства:

  • Модуларни: модуларне компоненте су самосталне - немају никакве зависности.
  • Уклопљиво: могуће је комбиновати компоненте да би се створиле нове компоненте.
  • Прилагодљиво: могуће је прилагодити и проширити компоненте тако да раде у различитим контекстима.

Сваки пут кад чланови тима желе да уведу нову компоненту, морају да размотре како ће то функционисати на различитим платформама за које су дизајнирани. У идеалном случају, свака компонента коју дизајнирају треба да ради на свим платформама.

Прикажите вредност кроз окружење песковита окружења

Добро је познато да је најбољи начин да људи виде вредност вредност да је искусе. Дакле, створите окружење окружења за тестирање за чланове производног тима који ће прототипирати производе користећи ваш систем дизајна.

04. Покрените и одржавајте

Неки тимови производа верују да је посао једном завршен, када се изгради систем дизајна. Није истина. Систем дизајна је производ и од виталне је важности да се њиме управља као производом, а не пројектом - систем дизајна захтева стално одржавање и побољшања по потреби.

Подстакните усвајање система дизајна

Као и било који други производ, систем дизајна треба активне кориснике. Можете да направите најбољи систем дизајна на свету, али ако га не промовишете активно у својој организацији, целокупан напор ће јако патити. Због тога од првог издања система морате напорно радити на подстицању његовог усвајања:

  • Створите заједницу присталица. Окупите групу еванђелиста, предвођених ауторитативним утицајима или дизајнерима, који ће представити и продати идеје о вашем систему дизајна. Еванђелисти треба да учествују у активностима попут радионица и окупљања чији је циљ подизање свести о постојању система и едукација људи о томе како га користити.
  • Уведите исправке. Време чекања на исправке игра кључну улогу у усвајању система дизајна. Вежбајте редовна издања, уместо велика откривања, и увек се побрините да ажурирања испоручујете са дневником промена.

Анализирајте како људи користе систем дизајна

Дизајн система расте и пада на основу тога колико су једноставни за употребу. Ако сте тек почели да укључујете систем дизајна у процес дизајнирања своје организације, обавите низ интервјуа са корисницима како бисте разумели како га људи користе. Радећи то, можете одредити уобичајене проблеме са којима се ваша циљна публика може суочити.

За системе који ће бити уграђени у процес дизајнирања на неко време, неопходно је измерити време потребно за одржавање система ажурним. Ако ажурирање система дизајна постане тешко, брзо ће застарети.

Тестирајте своје дизајнерске одлуке

Без обзира колико сте добри у предвиђању ствари, тешко је предвидети како ће одређена промена утицати на корисничко искуство. Због тога је важно потврдити своје одлуке.

Ево три врсте тестирања која ће вам помоћи:

  • Испитивање употребљивости
  • Тестирање визуелне регресије, које вам помаже да ухватите нежељене визуелне промене у стиловима компонената
  • Ручно и аутоматизовано тестирање приступачности, што осигурава приступ вашим компонентама

Уведите верзирање

Системи дизајна треба да имају верзије, јер верзирање омогућава много лакше праћење промена. Са верзијским издањима, корисници се могу позивати на одређену верзију као на зависност. Такође имају контролу над тиме када и како се поступа с надоградњама на нове верзије.

Постоје две врсте израде верзија:

  • Израда верзија целог система. Овде све у систему припада једном броју верзије. Као корисници, бавимо се верзијама за цео систем када ажурирамо мобилни ОС - када ажурирамо иОС, ажурирамо цео софтвер.
  • Израда верзија по модулима. То укључује постојање броја верзије за сваку компоненту или стил унутар система дизајна. У поређењу са верзијама читавог система, подешавање верзија по модулима даје већу флексибилност - корисници могу да одлуче да надограде само оне елементе који су им потребни.

Стварање система дизајна није једнократна активност; заправо је итеративно. Људи који учествују у стварању система дизајна морају о њему да размишљају као о живом организму који повезује целу организацију. Успешан систем дизајна постаје део ДНК организације и помаже у стварању доследних корисничких искустава.

Овај садржај се првобитно појавио у нетмаг-у.

Фасцинантни Чланци
5 класичних дизајна надреалистичке иконе ХР Гигер
Даље

5 класичних дизајна надреалистичке иконе ХР Гигер

ХР Гигер, швајцарски уметник најпознатији по стварању створења у филму Ванземаљца Ридлеија Сцотта из 1979. године, умро је у 74. години.Гигер је провео деценије радећи као надреалистички сликар, вајар...
5 разлога због којих нови лого Хиллари Цлинтон изазива контроверзу
Даље

5 разлога због којих нови лого Хиллари Цлинтон изазива контроверзу

У вероватно најмање изненађујућој политичкој причи године, Хиллари Цлинтон је јуче изјавила да се званично кандидовала за америчког председника. Међутим, ово није политички блог, више нас занима нови ...
Глобални креативци излажу своје основне ствари на овој одзивној веб локацији
Даље

Глобални креативци излажу своје основне ствари на овој одзивној веб локацији

Ессентиалс је створен да употпуни Кицкстартер кампању Даниела Ецклера за бољи руксак. Успело је. Са преосталих 25 дана, кампања је примила преко 53.000 УСД ЦАД у поређењу са циљем од 20.000 УСД.Руксак...