Откријте непознате приче иза свакодневних икона

Аутор: John Stephens
Датум Стварања: 2 Јануар 2021
Ажурирати Датум: 23 Јуни 2024
Anonim
Suspense: The Name of the Beast / The Night Reveals / Dark Journey
Видео: Suspense: The Name of the Beast / The Night Reveals / Dark Journey

Садржај

Свуда око нас постоје симболи које узимамо здраво за готово. Знамо њихово значење, користимо их сваки дан и никада их не испитујемо. Неки имају прилично очигледно порекло, попут употребе муње која означава високи напон или пламена који указује на то да је материјал запаљив. Али постоје и друге чије су приче мање очигледне.

Зашто ’С’ са линијом кроз њега представља амерички долар? И зашто круг који садржи вертикалну линију и две угаоне линије означава мир? Овде тражимо фасцинантне приче о пореклу осам свакодневних икона.

(Да бисте се дочепали свих врста бесплатних икона за употребу у дизајнерском раду, погледајте наш пост о бесплатним поставкама икона.)

01. Икона напајања

Захваљујући глобализованој дистрибуцији електронике, многи симболи који се користе у технологији препознати су широм света, а пример је симбол „игра“. Али значење иконе напајања је мање очигледно. Као знак колико су неинтуитивни, даљински управљачи за телевизор дуго су долазили са „напајањем“ или „стањем приправности“ одштампаним уз икону ради појашњења. Ознаке „О“ и линија „|“ раније су се користиле одвојено за означавање положаја „укључено“ и „искључено“ на преклопним прекидачима, па када је напредак омогућио њихово замењивање тастерима за штампу, појавила се нова икона која комбинује два положаја.


Симбол који приказује круг пресечен вертикалном линијом првобитно је био намењен само за приказивање меког искључења или стања приправности, уместо да буде чврст, али је толико злоупотребљен и погрешно протумачен да је Међународна електротехничка комисија која регулише такве ствари, сада заговара његову употребу као икону моћи.

Упркос широко распрострањеној теорији да симбол представља '1' и '0' у бинарном запису, ИЕЦ каже да то нису бројеви већ вертикална трака и круг. Вертикална трака представља затворени круг кроз који ће проћи струја и тако је уређај укључен. Ознака „О“ представља отворени круг, што значи да је уређај искључен.

02. Амперсанд

Амперсанд обожавају дизајнери и типографи широм света и нуди свет креативних могућности, али зашто овај елегантни логограм означава везу ‘и’? Изгледа да симбол потиче још из традиције да су писари писали старим римским курзивом да користе лигатуру која комбинује слова 'ет', латинска реч за 'и', у првом веку нове ере. Садашњи изглед већ је био близу тренутка када је каролиншки минускуларни спис постао калиграфски стандард у Европи у 9. веку.


Очигледно је да се симбол толико често користио да се у латиници сматрао словом у абецеди, а та традиција пренета је на енглески језик почетком 1800-их, а симбол је означен после слова ‘З’. Школарци би били приморани да рецитују „Кс, И, З и пер се и“, што само по себи значи. Избацивање ове последње фразе од генерације деце дало је 'и пер се и' тренутни назив на енглеском: амперсанд.

03. Знак мира

Познат је широм света као симбол мира, али какве везе круг који садржи вертикалну линију и две угаоне линије има са светским миром? Симбол је уствари дизајниран за једну одређену локалну организацију, британски Комитет за директну акцију против нуклеарног рата (ДАЦ).

Предложио га је дизајнер Гералд Холтом као симбол који ће се користити на плакатима лизалица на протестном маршу групе од Трафалгар Скуаре-а до Завода за атомско оружје у Алдермастону 1958. Његова инспирација? Дизајн је засновао на облику фигуре користећи семафор заставе за комуникацију словима „Н“ и „Д“ (за нуклеарно разоружање).


Такође је сматрао да два доле нагнута крака која чине семафорски сигнал за ’Н’ представљају гест људског очаја због ширења нуклеарног оружја. Симбол је упадљив, лак за цртање и не мора бити раван, што га је учинило савршено прилагодљивим за причвршћивање значки, закрпа и налепница на бранику. Усвојила га је Кампања за нуклеарно разоружање (ЦНД), али никада није заштићена ауторским правима, а убрзо су га преузеле групе у другим земљама, постајући симбол контракултуре 1960-их уопште. Гроови!

04. Смајлић

Још један симбол који је постао контракултурна икона, смајли има своју интригантну причу. Веровали или не, нешто што је постало икона ацид хоусе сцене 1980-их заправо је заштићено власништво потпуно стварне компаније Смилеи из Лондона.

Чини се да је први жути смајлић створио графички дизајнер Харвеи Росс Балл 1963. године. Њему је наложено да дизајнира графику за подизање морала у осигуравајућој кући у Массацхусеттсу, а осмислио је смајлиће овалних очију и помало нецентричан осмех . Никада није заштитио ауторска права над сликом и она је убрзо почела да се појављује на значкама, налепницама и честиткама у САД-у, посебно након што су је 1971. године одштампали на 50 милиона прибадача са значкама које су власници две продавнице Халлмарк-а у Филаделфији.

Али у међувремену је у Француској новинар Франклин Лоуфрани почео да користи изузетно сличан смајлић да би означио позитивне вести у новинама Франце-Соир. Лоуфрани је, међутим, увидео потенцијал дизајна и регистровао га код француског завода за патенте. Активно је промовисао његову употребу, штампао је на налепницама и делио их бесплатно како би помогао да се ухвати.

1996. године, он и његов син Никола основали су компанију Смилеи у Лондону и сада поседују симбол у око 100 земаља. Извештено је да је једна од највећих компанија за издавање дозвола на свету и покренула је правне изазове против Кумона, Валмарта, Јоеа Бокера и других који су развили сопствене симболе лица.

05. Знак @

У данашње време готово је немогуће замислити електронску комуникацију без симбола @. Изговорено на „енглеском“, а холандско „пуж“ у Италији и „мајмунски реп“, то је симбол који користимо сваки пут када пошаљемо е-пошту, означимо некога у групној поруци или на друштвеним мрежама.

Симбол је можда и мало вероватно преживели, јер не тако давно већина људи не би могла да каже којој је сврси служио. Шпански назив за симбол најближи је свом првобитном значењу - зову га ’арроба’ према старом мерном стандарду, а чини се да су га 1500-их европски трговци користили за означавање јединица вина названих амфоре.

И трговци и математичари наставили су да га користе за означавање „брзином од“, али за већину људи симбол је био нејасан и скоро је застарео. Њено ускрснуће је уследило 1971. године када је информатичар Раи Томлинсон послао прву е-пошту на свету путем АРПАНЕТ-а. Требајући начин да поруку упути некоме ко ради на другим рачунарима, једноставно је изабрао кључ који је најмање коришћен и дао скромном @ сасвим нови живот.

06. Хеш

Хеш је још један свеприсутан симбол коме је доба друштвених медија дало нову шансу. Хасхтагови нам омогућавају да пратимо актуелне теме на Твиттер-у, проналазимо теме од интереса на Инстаграму, па чак смо и именовали политичке и друштвене покрете.

Али као и @, хеш се првобитно користио за мерења и одавно је изашао из употребе. Раније познат као симбол фунте, изведен је као поједностављена верзија лигатуре ℔ која је коришћена као скраћеница за ’либра пондо’, односно тежина фунте, 1800-их.

У Британији је постао познат као „знак броја“ да би се разликовао од фунте стерлинга и зато што би се понекад користио у значењу броја када се додаје пре, а не после броја. Њихов симбол је телефонским тастатурама додао Белл Телепхонес 1960-их, али се ретко користио све док се услуге говорне поште нису развиле 1980-их. Касније у рачунарству за то ће се наћи више употреба. Коришћен је за означавање група и тема у интернетском релејном ћаскању током 1980-их, а ово је инспирисало да га Твиттер прихвати како би корисницима омогућио да означавају теме од интереса.

07. Срце

Како се ближи Дан заљубљених, ускоро ћемо видети пуно овог симбола. Срце је један од најчешће коришћених симбола у графичком дизајну. Али са своја два заобљена режња и зашиљеном базом, зашто изгледа тако за разлику од људског срца?

Много је теорија иза његовог порекла, укључујући оне које кажу да уопште није требало да личи на срце, већ на испреплетене вратове два лабуда. Друге теорије кажу да представља друге делове људског тела, облик лишћа бршљана - који су били повезани са верношћу - или силфијум, северноафричку биљку са сјеменкама махуна у облику срца.

Што се тиче његове свеприсутности у графичком дизајну данас, део тога своди се на употребу дизајнера Милтона Гласера ​​као логограма његовог бренда И Хеарт НИ 1970-их (наведен као један од наших најбољих логотипа на свету).Невероватна ствар у вези са срчаним симболом је да, упркос томе што се тако користи, изгледа да никада не постаје клишеј.

08. Знак долара

За компаније са честиткама и продаваче цвећа, Дан заљубљених значи $$$. Али онда је ово још један симбол мистериозног порекла. У земљама енглеског говорног подручја овај глиф се најчешће назива „знак долара“, обично у односу на амерички долар, мада се користи и за друге доларске валуте.

Али симбол се такође користи у већем делу Латинске Америке да означи све, од аргентинског пезоса до никарагванске кордобе. Постоје разне теорије о његовом пореклу. Једна је да потиче од скраћенице ’песо’ као пс, која се догодила 1770-их када су Енглези-Американци имали трговинске односе са Шпанцима.

Фасцинантне Постове
Одбројавање највећих фонтова: 96 - Метрополис
Даље

Одбројавање највећих фонтова: 96 - Метрополис

ФонтСхоп АГ, позната ливница, спровела је истраживање засновано на историјској важности, продаји на ФонтСхоп.цом и естетском квалитету. Уз неколико додатака стручњака часописа Цреативе Блок и Цомпутер...
Направите апликацију Материјал за дизајн помоћу програма Ангулар 2
Даље

Направите апликацију Материјал за дизајн помоћу програма Ангулар 2

Ангулар Материал је оквир компоненте корисничког интерфејса који примењује Гоогле-ову спецификацију материјалног дизајна за Ангулар 2 - нову, бржу примену Ангулар-а, написану на ТипеСцрипт-у. Иако је ...
5 фонтова које волимо да мрзимо (али можда не би требало)
Даље

5 фонтова које волимо да мрзимо (али можда не би требало)

Неки фонтови су толико злоћудни, да су постали шала чак и за оне који нису дизајнери. Други су прекомерно коришћени до тачке готово исцрпљености или су злоупотребљени толико да смо заборавили њихову п...