Откривене тајне дизајна Гоогле мапа

Аутор: Peter Berry
Датум Стварања: 12 Јули 2021
Ажурирати Датум: 13 Може 2024
Anonim
Misteriozni zid ( Google Earth Map)
Видео: Misteriozni zid ( Google Earth Map)

Садржај

Гоогле Мапс је покренут 2005. године и била је револуција: могли сте да одете до прегледача на радној површини, кликнете и повучете мапу мишем и гледате како се приказује глатко и брзо. Пре тога, обично сте морали да кликнете на стрелице на ивици карте да бисте је померили и сачекали да се учита.

Контроле зума Гоогле Мапс-а преовладавале су мапом; уосталом, резолуције екрана су биле мале и двоструким кликом на карту би се поново центрирало, а не зумирало. Поред мапе, колона предложених претрага и упутстава заузимала је трећину ширине екрана. Ох, и то је функционисало само у прегледачима Фирефок и Екплорер.

Само осам година касније, Гоогле Мапс обухвата више прегледача и оперативних система на рачунарима, мобилним уређајима, таблетима и носивим уређајима. Али како је кренула његова најновија реинкарнација?

Када сам накратко био укључен у ране дане преиспитивања и редизајнирања мапа 2010. године, наш водећи дизајнер Јонах Јонес инспирисао нас је да размишљамо далеко даље од традиционалне статичке мапе задатака и алгоритамски постављених података и дрско замислимо више, прилагођених, бесконачних варијација мапа које се нису мењале само при сваком нивоу зумирања, већ и при сваком клику.


Међутим, како у том тренутку нисмо радили ни из једне декларисане мантре са детаљним дизајном, сви смо имали омиљене доктрине или лична надахнућа која су подстакла наш дизајн.

За мене је један од мојих најдражих произашао из раних дана техничког писца, илустратора и консултанта за употребљивост. Књига је била Књига необликованог дизајна Робина Виллиамса (Пеацхпит Пресс), која је првобитно изнела четири кључна темеља за постављање типографије на страници. Али по мени, ови принципи су дивно функционисали за било коју врсту информационог дизајна, а посебно за дизајн мапа.

Терет ЦРАП-а

Принципи дизајна суптилно су, дрско и иронично названи ЦРАП, што значи контраст, понављање, поравнање и близина. Уграђивање контраста у мапу односи се на то да се различити типови информација чине потпуно различитим.

На нашим основним мапама, дебели наранџасти аутопутеви ефикасно се истичу насупрот мање жутим секундарним путевима и истичу се даље од танких белих пешачких стаза. Те разлике помажу корисницима да препознају обрасце и помажу у изградњи менталног модела како се мапе граде.


Важно је и контраст користити типографски; градске ознаке се могу разликовати од ознака на путевима, које се разликују од ознака оријентира итд.

Тачке од интереса

У раним данима Гоогле Мапс-а, ​​саме карте су имале обиље етикетираних путева, политичких имена и географских обележја, али мало, ако их је било, тачака интереса.

Током година додавали смо корисне тачке интереса, знаменитости, називе комшилука, отиске зграда, транзитне станице и још много тога. Да бисмо ствари учинили кориснијима, додали смо и нове слојеве, попут саобраћаја, бициклизма и терена.

Нажалост, то је значило додавање превише врста информација и елемената на мапу док смо покушавали да додамо све више и више контраста између свих конкурентских елемената.

Наш водећи менаџер производа Бернхард Сеефелд незаборавно га је назвао „божићно дрвце са толико украса на себи, одмериће гране и пасти“.


Данас смо успели да смањимо овај контраст тежећи да прикажемо информације када се осећа исправно. Ако кликнете на место, испустит ћемо многа мања имена улица и приказати само она важна која су у непосредној близини вашег клика. Сваки клик ствара другачију мапу која динамички укључује и искључује одговарајуће информације.

Доследни односи

Понављање је уско повезано са контрастом. На крају, ако успоставите јединствени визуелни стил за сваку врсту информација, успостављате универзални водич за стил који уређује представљање било ког села или града на читавој планети.

На пример, аутопут у Сиднеју изгледа као аутопут у Сан Дијегу. Пажљиво и доследно понављање ових јединствених стилова појачава наизглед невидљиви водич кроз стил. Ово помаже корисницима да изграде свој ментални модел мапе и омогућава им да много ефикасније скенирају мапу.

Када сам почео да радим на Мапама, Гоогле је имао много различитих дизајна. Покренули смо толико услуга са различитим обрасцима дизајна да су се сви почели сукобљавати, тако да је корисник могао да пређе са једне Гоогле услуге на другу без доследних очекивања или искуства.

2011. године, Ларри Паге је поставио изазов да створи једно „лепо, једноставно и интуитивно искуство“ без обзира на уређај. То је било средство за успостављање доследности и понављања, не само у оквиру наших услуга Гоогле Мапс, већ и у целој организацији, побољшавајући корисничко искуство.

Осигурајте јасне стазе

Физичка шминка и просторни односи нашег природног и урбаног света су потпуно непредвидиви и често природно неусаглашени. На страници, као опште правило изгледа, поравнање је од кључне важности за корисника да га ефикасно скенира, препозна визуелно сидро странице и да се страница осећа уједињеном.

На мапи појединачне ознаке оријентира, тачака интереса и резултата претраге захтевају доследна и пажљива правила поравнања. Постављање етикете мора бити флексибилно, али и предвидљивост за корисника. Дакле, да бисмо означили такве тачке на мапи, вертикално поравнамо етикету са маркером и дозволимо да се етикета избацује с леве или десне стране маркера.

У неким случајевима када су налепнице превише густе или су у сукобу са важнијим налепницама, можемо је поставити изнад или испод маркера, али покушати да задржимо леву или десну линију поравнања са ободом маркера.

Групирајте врсте информација

Близина је можда један од мојих омиљених темеља. Једноставно речено, ствари које су визуелно блиске подразумевају неку врсту односа. На мапи, ознака која прати њен маркер боље је да је ближа том маркеру него било ком другом објекту на мапи.

Овај метод за груписање сличних типова информација и удаљавање различитих, тренутно организује страницу. Ово је најочитије на мапи, где је потребно организовати више врста информација и позиве на акцију ради ефикасног скенирања и трошења.

Појачајте поруку мапе

Канадски филозоф Марсхалл МцЛухан славно је цитирао да је „Медијум порука“. Ако је мапа медијум, а мапа порука, зашто се чини да толико мапа нема?

Превише често мапе садрже толико детаљних података да се њихова просторно оријентисана основа не може разазнати. Као нестрпљиви дизајнери и инжењери, често толико желимо да делимо те податке да они понекад преплаве корисника и на мапи заклоне друге важне информације.

Због тога је најновији дизајн мапе уложио толико напора да се утврди шта сваки клик значи за корисника. Сваки клик на карту драматично је трансформисао оно што је приказано и како.

Оснаживање корисника

Од рођења Гоогле мапа постоји снажна историја оснаживања корисника да искористе снагу Гоогле мапа у своје прилагођене креације и визуелизацију података.

Без обзира да ли правите прилагођену мапу, било да се ради о колекцији ваших омиљених кафића у Цамбридгеу или о просторној визуализацији потрошње кафе у Окфорду, та порука би требала бити најистакнутија и најупечатљивија ствар на мапи.

Да бисте то урадили, употребите принцип контраста како бисте локације (визуализоване шољицама кафе, ни мање ни више) постале најистакнутије на мапи. Разликујте ’тезу’ карте од основе карте. Искључите или потчините мање важне или непотребне компоненте мапе.

Будите обазриви према подацима које желите да прикажете: то што имате пуно података не значи да их морате приказивати одједном.

Визуелни саобраћај

Ако је порука мапе очигледна, она ће готово природно бити оптимална за скенирање. Што је на мапи мање ’визуелног саобраћаја’, то ће га људи лакше конзумирати и пробавити.

На пример, ако видите мапу у Гоогле-овом алату за претрагу лета, подразумевана карта је знатно поједностављена да не изражава ништа осим ваше тренутне локације, државних граница на вашем континенту и цена летова неких одредишта.

Будући да људи скенирају мапе, а не да их читају, како можете знати да ли ови темељи и принципи дизајна функционишу? Прво направите једноставан тест „замућења“. Узмите своју мапу или страницу и зажмирите тако да је једва видите. Шта се највише издваја? Најмање?

Да ли се порука ваше мапе појављује на видном месту? Да ли је његова ’теза’ визуелни фокус ваше пажње? Ако не, тада треба да прилагодите одлуке о дизајну мапе.

Такође урадите једноставан тест „вокализације“: ако би сваки истакнути елемент могао да говори како би се идентификовао, шта би карта рекла? Колико би „гласна“ била мапа? Гласање карте летова у наставку почело би са „Лондон, лет за Франкфурт“, након чега би уследило секундарно диктирање цена летова до оближњих градова.

На крају, ови темељи, принципи и вежбе приморавају нас да се запитамо: „Шта би ова мапа требало да каже? Како ће је људи користити? Који је крајњи исход употребе ове мапе?“

Усред еволуције Гоогле мапа у последњих осам година, ова питања ће нас и даље узбуђивати и изазивати.

Речи: Патрицк Хофманн Илустрација: Јамес Оцоннелл

Патрицк је старији дизајнер корисничког искуства у компанији Гоогле у Сиднеју, Аустралија. На Гоогле мапама почео је да ради 2007. Овај чланак се првобитно појавио у нет магазине броју 251.

Занимљиво На Сајту
Створите лик са стилизованим реализмом
Опширније

Створите лик са стилизованим реализмом

ФлиппедНормалс је веб локација коју воде Хеннинг Санден и Мортен Јаегер уз свакодневне послове у ВФКС-у у Лондону. Фокусирају се на израду висококвалитетних водича и средстава на основу знања које су ...
Ватсон & Цомпани: Савршени партнери
Опширније

Ватсон & Цомпани: Савршени партнери

У малој, али прозрачној канцеларији у кампусу њујоршког Модног технолошког института, Виллиам Рицхмонд-Ватсон и старији дизајнер Јонатхан Пфеиффер раде на амбициозно великим пројектима, доводећи тимов...
Одговорено је на 12 уобичајених ЈаваСцрипт питања
Опширније

Одговорено је на 12 уобичајених ЈаваСцрипт питања

ЈаваСцрипт је један од најфлексибилнијих алата за веб дизајн, као што показују наши најбољи примери чланака о ЈаваСцрипт-у. Али чак и са највећим алатима, увек има још шта да се научи и открије.Ево 12...