То је књига ... или је?

Аутор: Randy Alexander
Датум Стварања: 28 Април 2021
Ажурирати Датум: 16 Може 2024
Anonim
Шта је пук? | ГВОЗДЕНИ ПУК | 01
Видео: Шта је пук? | ГВОЗДЕНИ ПУК | 01

"То је књига!" викните моја деца док читамо једну од наших омиљених прича пред спавање - прелепо илустровану причу Лане Смитх, у којој мајмун који воли књиге мора информатичком магарцу рећи тачно шта је књига, стрпљиво објашњавајући магарцу да може ' т стисните и померите странице. Наше разумевање шта је „књига“, међутим, брзо се мења у дигиталној ери - посебно за следећу генерацију.

Прелазак са књиге на е-књигу било је релативно лако схватити. Читачи е-књига нуде дословни превод окретања страница на једноставном дигиталном уређају. Међутим, када је иПад лансиран 2009. године, мноштво издавача и програмера почело је да експериментише са садржајем књига у простору апликација. Ове такозване „клупе за кафу“ преиспитују књигу у новим мултимедијалним форматима, али оне су само један део приче.

Тоуцх Пресс и Фаберова рана сарадња на апликацији Солар Систем иПад видели су да је најпродаванији аутор Марцус Цховн водио корисника или читаоца у обилазак нашег космичког дворишта, са више од 150 страница направљених од прелепих интерактивних сцена, 3Д предмета и видео записа. Многи су питали да ли је ово мултимедијални пројекат са садржајем књиге или дигитална књига са мултимедијалним садржајем. Исти сарадници су касније објавили ТС Тхе Елиот „Тхе Васте Ланд“ за иПад, који би се могао комотније описати као „књига“. Чак и са богатством интерактивних функција, текст и његове различите интерпретације толико су важни за апликацију. Занимљиво је да је Тоуцх Пресс своје пројекте увек описивао као „књиге“.

Овог лета, награђивана Хеуристикова апликација Лондон: Град кроз време, оспорила је нашу интерпретацију „књиге“, ​​узимајући за основу Лондонову енциклопедију Пана Мацмиллана и убацујући трослојни временски след, панораме града, аудио туре, ретке фотографије и невероватни видео документарци. Изазов за дизајнере и програмере који су учествовали у пројекту био је осигурати читаоцима да лако пронађу свој пут кроз сав садржај.

Посебно се на дечјем тржишту линије између „књиге“ и „игре“ бришу. Нови издавачи попут Носи Цров и Ме Боокс напорно су радили на стварању дигиталних књига које омогућавају деци да истовремено читају, играју се и уче. Ствара се нова палета „светова прича“ за децу са издавачима који се труде да усвоје приступ Мосхи Монстер-у како би децу покушали да ангажују у причи.

Дебата о будућности књиге поново је покренута на лето феноменом Педесет нијанси, али заправо дискусија траје већ деценијама. Године 1993. аутор Доуглас Адамс (прва особа која је купила Мацинтосх у Великој Британији) рекао је пророчански: „Све ствари које су се некоме допадале у претходним врстама књига - слике, текст, помицање, окретање страница - могле би се моделирати у софтверу и ви могао да узмеш колико год књига желиш, где год ти се свидело “.

Нови формати књига постали су део нашег читалачког живота и истовремено стварају могућности и изазове за издавачку индустрију. Издавачи су суочени са избором да сопствене вештине програмера, интерактивних дизајнера и аниматора уведу у себе или да повере ту стручност. Како читаоци проналазе ове нове књиге, ствара још један низ компликација. Са толико апликација у Апп Сторе-у, како издавачи могу да осигурају да се њихови производи истичу? И, када мултимедијалну апликацију оглашавате по цени од 9,99 фунти, како оправдавате цену потрошачима када толико других апликација има само 69 ​​п? Толика је конкуренција да су изванредан дизајн и промишљено корисничко искуство битнији него икад.

Па, шта можемо очекивати да видимо у 2013. години? Вероватно је да ће континуирана конвергенција медија видети нову врсту издавача и издаваштва.

Спајање Пенгуин-а и Рандом Хоусе-а несумњиво ће створити издавача суперсиле, али иновативни издавачки модели сигурно ће изазвати традиционалне. Компаније попут Анд Отхер Сториес и Унбоунд већ користе технологију за формирање демократског и публикованог доприноса процесу објављивања.

У 2013. години ћемо вероватно видети много више експерименталног учешћа самих писаца, а очекујемо да ћемо видети још много људи који се директно удружују са технолозима да би створили нове врсте дела. Са великим бројем награђиваних књижевних аутора попут Маргарет Атвоод, који експериментишу на фан-фантастичним платформама за писање попут Ваттпад-а, отвара се поплава писаца који желе истражити овај нови дигитални свет.

Аутори ће желети да директно сарађују са дизајнерима, аниматорима и технолозима и обрнуто. Видећемо многе пројекте које су иницирали дизајнери, аниматори и технолози, уносећи своје креативне инстинкте и искуства у арену приповедања. Ови иновативни приступи садржају су оно што ћемо тражити да покријемо са највише интересовања до 2013. године.


Преузмите најбоље бесплатне фонтове са наше сестринске странице Цреативе Блок.

Препоручујемо Вам
Ко је инспирисао вашу каријеру веб дизајна?
Откријте

Ко је инспирисао вашу каријеру веб дизајна?

Питајте графичког дизајнера или илустратора који су њихови јунаци и велике су шансе да ће се они окренути са листе познатих имена плус мало непознаница како би изгледали кул.Наравно, свет веб дизајна ...
Шта научити да бисте надоградили своје вештине веб дизајна
Откријте

Шта научити да бисте надоградили своје вештине веб дизајна

Дакле, имате савршен портфолио дизајна, савладали сте све нијансе прилагодљивог веб дизајна и ваше вештине корисничког искуства су врхунске, али нешто вас спречава у напредовању у каријери. Понекад, д...
Брендирање изложбе враћа мотограф
Откријте

Брендирање изложбе враћа мотограф

У све више мултимедијалном свету постаје све незгодније упасти у очи пролазника. Да бисмо се борили против тога, у последње време видимо све иновативније примере рекламирања на билбордима и уличне уме...