МацБоок Про вс МацБоок Аир: Који Аппле лаптоп је прави за вас?

Аутор: Monica Porter
Датум Стварања: 17 Март 2021
Ажурирати Датум: 17 Може 2024
Anonim
Опыт эксплуатации MacBook Air M1 - три месяца в моих программистских руках. M1 в реальной жизни
Видео: Опыт эксплуатации MacBook Air M1 - три месяца в моих программистских руках. M1 в реальной жизни

Садржај

Ако на Аппле преносни рачунар гледате као на следећу радну машину, питање је МацБоок Про-а против МацБоок Аир-а - Апплеова линија се састоји управо од ове две (мада две различите величине МацБоок Про-а могу бити и различити модели, заиста) 2020. године.

А пошто читате овај чланак, претпоставићемо да нисте сигурни који ће најбоље одговарати вашим потребама за креативним радом. Оба су наведена у нашем кругу најбољих лаптопова за графички дизајн, јер оба могу бити сјајна: покрећу исту верзију мацОС-а, поуздани су и направљени према врхунским спецификацијама; имају велики фокус на употребљивости у свом дизајну; и они су брзи.

Међутим, међу њима постоје нијансе које могу направити велику разлику за различите типове посла - МацБоок Аир може поднети лакше уређивање слика, па чак и уређивање видео записа, без проблема, али када је реч о хардцоре 3Д раду, пожелећете додатну снагу 16-инчни МацБоок Про.


Великодушни екран од 16 инча је такође кључна карактеристика за неке дизајнере, али постоје и друге суптилне разлике између екрана ових машина које треба знати.

Провешћемо вас кроз оно што треба да знате о сваком преносном рачунару, од унутрашњих спецификација до повезивања до екрана, како бисте могли да набавите МацБоок који најбоље одговара вашим потребама. Требате више информација? Испробајте наш директни пост МацБоок Про 13 "у ​​односу на МацБоок Про 16".

МацБоок Про вс МацБоок Аир: Перформансе

Разлика у снази између МацБоок Про-а и МацБоок Аир-а није изненађење ако сте се придржавали Аппле-ових недавних конвенција о именовању.

Производи ‘Аир’ су лакших сирових перформанси, али приступачнији; производи „Про“ имају више снаге, заједно са неким другим напреднијим карактеристикама.

МацБоок Аир користи дуал-цоре или четверојезгарне Интел процесоре, иако су то модели мање снаге који раде на 1,1 ГХз. Они могу појачати брзину својим кратким рафалима, као што сви Интел процесори могу да раде ствари попут брзог отварања апликација или учитавања веб страница (или чак брзог извоза датотека), али уопште не могу дуго да одржавају излаз на високом нивоу, јер нису дизајнирани да поднесу топлоту.


МацБоок Аир такође стандардно укључује 8 ГБ РАМ-а, а максимум је 16 ГБ, што може бити ограничење за дизајн и креативан рад.

Графички чип Интел Ирис Плус није оно што би неко описао као професионални део за 3Д употребу, али способан је да пружи неко корисно убрзање засновано на ГПУ-у у компатибилним апликацијама. Све то значи да, иако је МацБоок Аир прилично способан као машина за повремену употребу, рецимо Адобеових апликација или других алата за дизајн и уређивање (и може чак и да обрађује 4К видео уређивање ако углавном желите да саставите снимке), није створен за дубоко сложен рад.

МацБоок Про 13-инчни напредује до игре укључивањем четверојезгреног језгра као стандард. Почетни модел укључује 1,4 ГХз осму генерацију Интеловог процесора (што значи да је стар неколико година), а ово није модел за који бисмо се углавном определили - ако се ваш буџет може повећати, много је боље да добијете верзија са четворојезгарним процесором 10. генерације (најновија верзија) од 2.0 ГХз. Као и МацБоок Аир, и једни и други могу се убрзати у кратким рафалима, али они ће знатно брже моћи да се носе са дужим брзим вишејезгарним задацима. Такође можете појачати процесор од 2,3 ГХз, ако желите мало додатне снаге.


Основни модел долази са 8 ГБ РАМ-а, али модел од 2 ГХз који препоручујемо укључује стандардно 16 ГБ РАМ-а. Можете да повећате ово на 32 ГБ РАМ-а, међутим то је ограничење. Ово би опет могло бити превише уско грло за неки посао, мада с обзиром на то да 13-инчни МацБоок Про није дизајниран да буде модел који замењује радну површину, за већину посла требало би бити довољно да Про-ове друге спецификације заиста дорађују . Ако не знам да вам је 32 ГБ РАМ-а премало, онда вероватно није.

13-инчни Про такође користи Интел интегрисану графику, и иако су јачи од онога што је у МацБоок Аир-у, примењују се иста ограничења: способан је да подржава задатке убрзане ГПУ-ом и неке 3Д радове, али без велике количине наменског ВРАМ-а, то је увек више подршка за 2Д дизајн него начин за стварање сложених 3Д дела.

МацБоок Про 13-инчни напредује до игре укључивањем четверојезгреног језгра као стандард

За то вам је потребан 16-инчни МацБоок Про, који је прави коњ Аппле-ове линије лаптопа. Одликује се минимално шестојезгарним процесором, са доступним осмојезгарним опцијама - као такав, убедљиво је најбоља опција за све што укључује високе нивое континуиране обраде. 16-инчни професионалци почињу са 16 ГБ РАМ-а, али можете их узети до 64 ГБ. Сви они такође долазе са наменским АМД графичким картицама, почевши од Радеон Про 5300М 4ГБ, па све до Радеон Про 5600М са 8ГБ ВРАМ-а.

Још један важан аспект перформанси све три машине је складиште: Аппле користи најбрже флеш складиште у свом послу у свим Мац рачунарима. Ово је посебно добродошло на Про машинама, јер омогућава уређивање 4К видео записа уживо у многим нумерама у комбинацији са снагом процесора, али такође помаже у брзини отварања или чувања великих датотека, повлачењу директоријума средстава који треба да се користе у пројекту и на много других малих начина - брзина Мац складиштења помаже да се уштеди пуно времена током живота машине.

МацБоок Про вс МацБоок Аир: Дизајн

Аппле-ов дизајн свих ових машина је суптилно ревидиран током година, али није драстично промењен. Што се тиче физичке форме, свака служи једноставној сврси: МацБоок Аир је најпреносивији; 13-инчни МацБоок Про пружа снагу у малом обиму; а 16-инчни МацБоок Про је позамашан избор високих спецификација.

Важно је овде знати да је разлика између МацБоок Аир-а и 13-инчног МацБоок Про-а нијансиранија него што мислите.

Конусни дизајн МацБоок Аир-а значи да има најмању запремину и да је најлакши са само 1,29 кг. Међутим, 13-инчни МацБоок Про је само 1,4 кг, па не бисмо препоручили фокусирање на тежину као разлог за добијање ваздуха. Заправо је слична прича за дебљину: Ваздух је дубок само 0,41 цм у најтањој тачки, али најгушћи је 1,61 цм / 0,63 инча, што је дебљи него 1,56 цм / 0,61 инча од 13-инчног МацБоок Про-а.

Као што смо напоменули, МацБоок Аир је мање запремине од МацБоок Про-а, што га чини у пракси преносивијим од 13-инчног МацБоок Про-а, али разлика заиста није велика - када бирате између ове две, фокусирајте се на функције и цена, а не величина и тежина.

16-инчни МацБоок Про је знатно тежи од 2 кг, мада вреди напоменути да говоримо о тежинској разлици од 600 г, а не о огромном додатном отпору који је велики лаптоп имао назад. Ипак, ту додатну тежину сигурно ћете осетити у торби.

Сви ови преносни рачунари укључују Аппле-ову 720п ХД веб камеру, што није сјајно у поређењу са оним што вам конкуренција често даје данас, али обавља свој посао.

МацБоок Про од 16 инча такође укључује низ од три микрофона који Аппле описује као „студијски квалитет“. Нисмо сигурни да ће се то заиста испрати са подцастом или музичким продуцентима међу нашом публиком, али за видео конференције или само снимање неког демо дела, они су сигурно бољи од просека.

МацБоок Про 16-инчни такође има озбиљно импресивне звучнике који користе конфигурацију нискотонца за поништавање силе. Опет, професионалци ће сигурно имати своје мониторе или слушалице које више воле да користе, али Апплеов инжењеринг заслужује похвале.

МацБоок Аир такође има врло способне нове стерео звучнике, али иста ствар важи заиста - лепо их је имати, али професионалци ионако неће желети да се ослањају на њих.

МацБоок Про вс МацБоок Аир: Екран

Сви Аппле преносни рачунари тренутно имају прилично сличне дисплеје, са три кључне разлике: осветљеност, опсег боја и (наравно) величина.

МацБоок Про 16-инчни вам даје највише простора за рад, без обзира да ли имате (отприлике) довољно простора да имате неколико апликација упоредо или зато што желите да на располагању буде највеће платно са простором за палете и тако даље . Има резолуцију 3072к1920, што је 226 пиксела по инчу.

13-инчни МацБоок Про има потпуно исту густину пиксела од 226ППИ, али мања величина значи резолуцију од 2560к1600.

Оба ова екрана су оцењена на 500 нита осветљености (Аппле, узгред, не нуди званичну ХДР сертификат нити подршку за њих), а укључују подршку за опсег боја П3.

МацБоок Аир такође има 13-инчни екран, опет резолуције 2560к1600 и 226ППИ. Међутим, оцењен је на 400 нита и не укључује подршку за опсег боја П3.

Сва три екрана укључују Аппле-ову Труе Тоне технологију, која мења белу тачку екрана како би се подударала са амбијенталним осветљењем просторије у којој се налазите, како би била лакша за око, тако да не упадате у плаво затамњени екран ефекат собе осветљене наранџастом бојом. То је права благодат за администраторски рад и читање - чини екране много пријатнијим за употребу. Међутим, ако желите да боје на екрану буду тачне и непромењене, лако можете да одлучите да их не омогућите.

МацБоок Про вс МацБоок Аир: Повезивање

Сви Аппле преносни рачунари нуде ограничен избор типова прикључних прикључака, али добра вест је што сви укључују Тхундерболт 3, који вам нуди пуно могућности у вези са повезивањем чворишта велике брзине, екрана и још много тога. Сви лаптопи такође добијају напајање преко ових портова.

МацБоок Аир укључује два Тхундерболт 3 порта, која се дуплирају као УСБ Типе-Ц портови (то је исти облик конектора). Ту је и прикључак за слушалице / микрофон од 3,5 мм.

Основна верзија 13-инчног МацБоок Про-а укључује исту комбинацију два Тхундерболт 3 / УСБ-Ц порта и једног прикључка од 3,5 мм. Искорачите до 13-инчних МацБоок Про опција вишег нивоа и добићете четири Тхундерболт 3 / УСБ-Ц порта, са по два на обе стране, плус прикључак од 3,5 мм.

На 16-инчном МацБоок Про уређају добијате четири порта и прикључак од 3,5 мм на свим моделима.

Сви ови преносни рачунари укључују 802.11ац Ви-Фи (ниједан Мац још нема подршку за следећу генерацију Ви-Фи 6 / 802.11ак) и Блуетоотх 5.0.

Чињеница да Аппле очекује да користите чвориште за повезивање било чега што није Тхундерболт 3 / УСБ-Ц је помало фрустрирајућа, али огромна пропусна моћ коју вам нуди више Тхундерболт 3 портова је изузетно добродошла: преко једног кабла, може да повеже РАИД, екран високе резолуције, више додатака и испоручује напајање док то ради.

Знате како смо споменули да мањи преносни рачунари нису сјајни за 3Д рад? Можете чак да повежете и спољну графичку картицу како бисте им дали 3Д снагу колико год желите.

МацБоок Аир подржава спољне екране до 6К; основни 13-инчни МацБоок Про подржава до 5К; бољи 13-инчни Про подржава до 6К; 16-инчни МацБоок Про је такође добар за 6К екране (заправо два или четири 4К екрана - остали ће подржати само један 6К или два 4К екрана).

МацБоок Про вс МацБоок Аир: Тастатура

Велико разматрање око преносних рачунара Аппле у последњих неколико година било је то што тастатуре коришћене до недавно нису биле толико поуздане као што бисте очекивали. Међутим, сви тренутни модели имају нову тастатуру, представљену крајем 2019. године на 16-инчном МацБоок Про-у, и чини се да је ово решило проблем, на основу онога што смо до сада приметили.

Има лепу количину путовања, удобну акцију тастера и пријатно солидно кретање када притиснете (мада се очигледно неће такмичити са механичком тастатуром за оне који цене њихову тактилност).

Све тастатуре су добре величине и према нашем искуству не стварају проблеме са тачношћу. Такође користе обрнути распоред слова са тастерима са стрелицама у облику слова Т, што ће угодити многим пуристима са тастатуре (или само онима чија је меморија мишића закључана да то има као стандард).

На 16-инчном моделу нема нумеричке тастатуре, треба напоменути - неки воле да их имају на већим машинама, али овде их нећете наћи.

Модели МацБоок Про користе Аппле-ову додирну траку, која је екран осетљив на додир који седи тамо где би функцијски тастери обично ишли. Тоуцх Бар је лепа идеја - делује као низ контрола које се могу прилагодити ономе што радите на екрану, чинећи пречице приступачнијима него обично, па чак и пружајући вам зрнасте контроле засноване на додиру - али нема довољно апликација искористите то заиста добро како би то било кључна карактеристика, по нашем мишљењу. Кад је све добро осмишљено, то је заиста корисно; али зато што је то само део времена, ретко ћете се заправо на њега освртати, па то заборави.

МацБоок Аир нема додирну траку - задовољава се уобичајеним функцијским тастерима. Међутим, сва три модела лаптопа укључују сензор за отисак прста уграђен у тастатуру за откључавање из стања спавања. Ово ради одмах, и волимо да то имамо као опцију.

МацБоок Про вс МацБоок Аир: Батерија

С обзиром на то да моћније компоненте и лепши екрани значе више употребе батерије, поређење батерија између ових преносних рачунара је углавном онако како бисте очекивали: МацБоок Аир ће вам пружити више живота када се користи за оно за шта је дизајниран, а професионалци мање. .

МацБоок Аир је оцењен за 11 сати веб коришћења; 13-инчни МацБоок Про за 10 сати истог; 16-инчни МацБоок Про током 11 сати, захваљујући колосалној батерији од 100 Вх (највећа коју ћете видети на било ком преносном рачунару, јер је то ФАА-ово ограничење за дозвољено у авиону).

Међутим, то је све под врло лежерном употребом - у стварности, трајање батерије ће зависити од тога које креативне апликације случајно користите и које компоненте посебно опорезују ... и колико је екран светао.

МацБоок Аир има највише компонената које троше енергију, али његова батерија од 50Вх је овде најмања. 13-инчни Про нуди батерију од 58 Вх.

Ако користите апликације које тешко погађају процесоре и графику 16-инчног МацБоок Про рачунара, можете очекивати да падне на само неколико сати, али стварно зависи од тога шта тачно користите.

МацБоок Про вс МацБоок Аир: Цене

МацБоок Аир креће се од 999 фунти / 999 америчких долара / 1.599 америчких долара за модел са 1.1ГХз двојезгреним 10. генерацијом Интел Цоре и3 процесора (Турбо Боост до 3.2ГХз), 8 ГБ РАМ-а и 256 ГБ складишног простора.

Следећи модел кошта 1.299 ГБП / 1.299 УСД / 1.599 УСД, а укључује четворојезгарни процесор Интел Цоре и5 десете генерације од 1.1 ГХз (Турбо Боост на 3.5 ГХз), 8 ГБ РАМ-а и 512 ГБ простора за складиштење.

Основни 13-инчни МацБоок Про кошта 1.299 £ / 1.299 £ / 1.999 УСД, а укључује четворојезгарни процесор Интел Цоре и5 осме генерације од 1,4 ГХз (Турбо Боост до 3,9 ГХз), 8 ГБ РАМ-а и 256 ГБ складишног простора, са интегрисаном Интел Ирис Плус Грапхицс 645. Ово је модел који нам није јако драг, јер користи старије делове и скоро сигурно ћете морати да надоградите РАМ на 16 ГБ (а овај модел је ограничен на само 16 ГБ начин, а не 32 ГБ колико модел поменут одмах испод може узети), а то кошта скоро половину цене потпуне надоградње на модел испод.


Да бисте добили спецификације тренутне генерације, потражите верзију 13-инчног МацБоок Про-а од 1.799 £ / 1.799 / АУС-а од 2.999 УСД, која вам даје Интел Цоре и5 четворојезгарни процесор 10. генерације од 2.0 ГХз (Турбо Боост до 3.8ГХз) , најновија Интел Ирис Плус графика, 16 ГБ брже РАМ-а и 512 ГБ простора за складиштење, плус два додатна Тхундерболт 3 порта.

16-инчни МацБоок Про почиње са 2.399 £ / 2.999 УСД / 3.799 УСД за 2.6ГХз 6-језгрени Интел Цоре и7 процесор 9. генерације (Турбо Боост до 4.5ГХз), 16 ГБ РАМ-а, 512 ГБ простора за складиштење и Радеон Про 5300М Графика од 4 ГБ.

Овај модел вам даје 2,3 ГХз осмојезгрени процесор Интел Цоре и9 9. генерације (Турбо Боост до 4,8 ГХз), 16 ГБ РАМ-а, 1 ТБ ССД-а и Радеон Про 5500М графику од 4 ГБ. Ова верзија кошта 2.799 фунти / 2.799 америчких долара / 4.399 америчких долара.

Овде можете да конфигуришете било коју машину са прилагођеним спецификацијама - додатни простор за складиштење и РАМ су најчешћи, мада 16-инчна верзија такође нуди још снажнији процесор и графичку опцију од 8 ГБ коју смо поменули.


МацБоок Про вс МацБоок Аир: Закључак

Избор између МацБоок Про и Аир на крају се своди на потребе за енергијом, потребе за величином и буџет. Преносници су углавном прилично подељени: МацБоок Аир је погодан за лакшу употребу; 13-инчни МацБоок Про може се носити са тежим задацима; а 16-инчни МацБоок Про је замјена за радну површину.

Свакако постоји сива зона у којој се четверојезгрени МацБоок Аир преклапа са МацБоок Про-ом, али поента и даље стоји: МацБоок Про ће вам пружити јаче перформансе чак и када се спецификације погледају ближе. У остатку времена то је јасан и очигледан корак од једног до другог.

МацБоок Аир је савршено способан за покретање Адобе апликација и других алата за дизајн, али немојте очекивати да ће се добро носити са џиновским и сложеним пословима и имајте на уму да има мање светао екран са ограниченим распоном боја.

13-инчни МацБоок Про вам даје јачу опцију екрана, а додатна снага и максимална РАМ меморија значи да вам пружа много више простора за главу - за оне који раде у 2Д-у може да поднесе све осим најекстремнијих ствари, али и даље вам даје изузетно преносив пакет.


А 16-инчни МацБоок Про је звер, спремна за ваш најзахтевнији посао (укључујући 3Д) или за пружање великог радног простора који вам треба.

Важно је знати да ће вам оно што купите оставити довољно простора за наредних неколико година - побрините се да сада не купите МацБоок Аир само да бисте схватили да ће ваш рад вероватно постати потребан за годину дана, па фактор и у томе.

Фасцинантно
Како додати чврсти диск у Виндовс 10
Откријте

Како додати чврсти диск у Виндовс 10

Док користите рачунар, уобичајено је да се у њему налази више чврстих дискова за одвајање различитих датотека које су тамо ускладиштене. Резање / партиционирање диска значи стварање више од једне обла...
РЕШЕНО Како да ресетујем лаптоп АСУС Виндовс 8 на фабричка подешавања
Откријте

РЕШЕНО Како да ресетујем лаптоп АСУС Виндовс 8 на фабричка подешавања

Ако ваш преносник Асус ради ниже од уобичајеног или стално добија системски квар. Тада бисте могли размислити о ресетовању рачунара. Чак и ако желите да продате сопствени рабљени рачунар, морате га по...
Шта је диск за поништавање лозинке и како се користи
Откријте

Шта је диск за поништавање лозинке и како се користи

„Шта је диск за ресетовање лозинке Виндовс 10? Или шта је диск за ресетовање лозинке за Виндовс 7? Или шта је тачно диск за ресетовање лозинке?“ Ова питања су врло честа међу људима и на њих се може о...