Савршите свој садржај на мрежи

Аутор: Peter Berry
Датум Стварања: 15 Јули 2021
Ажурирати Датум: 13 Може 2024
Anonim
Савршите свој садржај на мрежи - Креативан
Савршите свој садржај на мрежи - Креативан

Садржај

Овај чланак се први пут појавио у броју 233 часописа .нет - најпродаванијег светског часописа за веб дизајнере и програмере.

Недавно сам чуо причу о клијенту који се појавио на састанку носећи две огромне картонске кутије препуне фотографија и руком писаних докумената. На питање шта је овај материјал, клијент је одговорио: „Ово је садржај за моју веб страницу.“

Управљање садржајем је проблем са којим се суочава сваки програмер. У не тако давној прошлости, наша агенција је од клијената добијала материјале у форматима, од скенирања цртежа бојицама до бесконачних Ворд докумената (у комплету са психоделичним дугама за истицање). Примали бисмо ПоверПоинт презентације, ИнДесигн датотеке и штампане брошуре. Наше дуготрајне поштанске сандучиће стењале су од недоследних делова садржаја.

Резултат овог лудила био је тај што је проведено безброј фрустрирајућих сати у дешифровању потпуно неструктурираних снопова материјала. Остали смо да размишљамо: садржај је можда краљ - али сигурно ово није начин да се понашамо према краљу?


Луди краљ

Написани су бројни чланци о начинима на које се минимализује траума добијања садржаја од клијената. Многи од ових чланака постављају најбоље начине за „исцеђивање“ или чак „наговарање“ садржаја од клијената и тврде да су те методе као ваљана решења проблема.

Али овде постоји сукоб идеја. Ако се стратегија садржаја сада прихвата као стални пандан радним токовима дизајна и развоја, не би ли требало да укључује нешто активније од пуког „добијања садржаја од клијената“?

Подударање садржаја са дизајном

Утврђено је да бисте требали повезати дизајн свог садржаја са дизајном свог ... дизајна. Као што је нагласио Мисхлаев Виталии, ако то не успемо, дизајнери једноставно постају сликари, обележавајући празно платно у којем се налазе замишљене структуре. Концепти попут „дизајнирања садржаја“ и „дизајнирања адаптивног садржаја“ подвлаче мишљење да је садржај заиста срж пројекта; заиста је краљ.

Па зашто их онда, када разговарам са многим практичарима веба, мучи задатак прикупљања материјала? Ако се и даље боримо са основама, како се можемо бавити било којим од сложенијих аспеката стратегије садржаја?

Моја поента је да морамо да оставимо овај основни концепт добијања садржаја од клијената у било ком облику да га предају. Застарио је, застарео и у основи је некомпатибилан са новим концептима који чине успешну стратегију веб садржаја.Погледајмо пажљивије нека од ових питања и размотримо како се она могу избећи:


Проблем: садржај је фрагментиран

Два су главна проблема у начину на који компаније традиционално креирају садржај:

  • Садржај се самостално планира, производи, подноси и објављује.
  • Сам садржај се прекида док се не унесе у ЦМС.

Уобичајени сценарио је да се клијентима, сарадницима и / или произвођачима садржаја једноставно каже који је садржај потребан, а затим настављају са стварањем и предајом материјала у складу са тим захтевима.

На пример, техничким писцима се често каже да оду и напишу документе за помоћ, док маркетиншки писци одлазе и пишу садржај за маркетиншку страницу, а друге групе управљају садржајем за претрагу и друштвене медије.

Овакав начин рада отежава ствараоцима садржаја да имају било какву стварну перспективу пројекта у целини: да виде како се њихови делови садржаја односе на остале. Отежава сарадњу, чинећи мање дужним произвођачима садржаја да комуницирају са другим људима који су укључени у пројекат: посебно са дизајнерима и програмерима. И на крају, отежава праћење, ажурирање и замену одређених делова садржаја.


Следећи оно што је често постепени поступак подношења, неки срећни појединац (или низ појединаца са несумњивим поштанским сандучићима и неспремним можданим стаблима) наравно добија задатак да сабере, прегледа и структурира сав овај садржај. Ту може постати неуредно, јер добивање одјаве на садржају, мерење квалитета, доследности и релевантности, а затим стављање свега у различите канале за објављивање захтева огромну количину времена и енергије. Каотична окружења попут ових отежавају фокусирање на очување интегритета самог садржаја.

Потреба за обезбеђивањем ажурности пројекта повећава забаву, јер додавање или замена делова садржаја може подразумевати понављање истог процеса. Често се пројектни менаџери једноставно не труде, а садржај сме да постане плесан и рангиран.

Решење: централизовати стварање садржаја

Начин да се избегне овај неред је да стварање садржаја буде што агилније. Не ради се о запошљавању некога (или нечег другог) за управљање садржајем након што је створен; ради се о премештању тог процеса стварања са стражњих уличица и његовом враћању у срж пројекта. Једноставно фокусираним дискусијама о томе шта треба створити и отварањем текуће сарадње, садржај ће постати бољи и лакши за управљање.

Ови принципи се могу применити у многим алатима за управљање пројектима, а Трелло је невероватно моћан пример. А ако и сам кажем, ГатхерЦонтент је такође прилично чудесан.

Проблем: садржај је органски

Начин понашања пројектног садржаја постаје све органски. Стално се захтева да се мења и прилагођава спољним околностима: попут дрвета или било које друге биљке, неуморно расте, баца лишће, избацује нове гране ... и вероватно се пење, урезује или чак посече.

Узимајући ову аналогију даље, можемо тврдити да ако желимо да пројекти напредују, а ако имамо среће и уроде плодом, морамо их неговати у стабилном окружењу са добро управљаним системима подршке.

Решење: започните са ревизијом рано

Да би се успоставило такво окружење, потребно је започети рано. Као и код герилског УКС истраживања, чинећи појединачне задатке довољно малим за извођење у сатима или чак минутима, управљање садржајем може постати нешто што се дешава током читавог пројекта, уместо у великој, очајничкој журби у последњем тренутку. Мало и често је боље од касног и драстичног.

Уместо муке пуне ревизије садржаја, почетни поступак може бити једноставан као откривање проблема са постојећим садржајем веб локације. Да ли је небитан, застарео, лорем ипсум, непостојећи, неповезан, сломљен - или је једноставно погрешан? Једноставно указивање на ова питања добар је начин за подстицање тог почетног улагања у развој стратегије садржаја.


Проблем: садржај мора бити доследан

Доследност је реч коју са вриштања вриште стратези садржаја, уредници, дизајнери, СЕО тимови, УКС стручњаци, менаџери, продавци, истраживачи, издавачи, корисници, читаоци, потрошачи, критичари, купци ... и вероватно ваша мајка.

Међутим, доследност је жртва сценарија у којем се садржај независно дефинише, независно производи и затим једноставно ‘прикупља’. Рашчлањивање пројекта на више неповезаних докумената отежава праћење верзија садржаја, унакрсних референци или гледање пројеката из птичје перспективе.

Иако има смисла разбити садржај на изведиве делове, ако не успемо да повежемо те делове, како можемо икада осигурати доследност и континуитет?

Решење: користите моделе садржаја

Када планирате доследност, размислите о стварању модела садржаја. Ово су одличан начин за дубоку анализу циљева и резултата пројекта. Модели садржаја делују као сјајне основе од којих можете створити писане водиче за стил за произвођаче садржаја (за одличан пример погледајте ввв.воицеандтоне.цом).

Још једно брзо решење је стварање основне мапе вашег садржаја и омогућавање доступности свих укључених. По правилу, ваш садржај треба да буде повезан, а то можете учинити једноставним груписањем и складиштењем на мрежи.



Проблем: садржај мора бити прилагодљив

Још један концепт који је тренутно у моди је прилагодљив садржај. Ово је садржај који се може проширити тако да одговара различитим уређајима, сценаријима и корисницима. Пример за то би била прилагодљива веб локација која уклања поднаслове чланака када их приказује на мањим екранима. Како каже Ерин Киссане: „Припремите свој садржај за све, јер ће учинити све.“

Иако клијенти или сарадници који самостално производе садржај сами по себи не спречавају да садржај постане прилагодљив, фрагментирање садржаја на комаде пре објављивања у великој мери је неспојиво са овим новим критеријумима прилагодљивости, јер онемогућава преглед или прототип стварног резултата.

Решење: научите се Ц.О.П.Е.

Као што је приметила Карен МцГране, ако желите да креирате прилагодљива средства за дистрибуцију садржаја, морате да развијете интелигентно означене и добро структуриране спремишта садржаја. То не значи једноставно разбијање вашег садржаја и пумпање различитих формата уређаја специфичних за уређај. Такође би требало да укључује много више од поседовања сјајног ЦМС-а. Уместо тога, научите Ц.О.П.Е (направите једном, објавите свуда): направите једно добро промишљено спремиште за подстицање више верзија ваше веб локације.

Иако концепт Ц.О.П.Е-инг-а подразумева минимализован фокус на производњу, мислим да би начин на који се креира садржај такође требало да постане флуидан како би се уистину задовољила прилагодљивост. Да би се постигла максимална ефикасност, развој спремишта треба заиста да укључује сталну агилну сарадњу са произвођачима садржаја. Имати некога ко је посвећен праћењу и замени делова на централном месту подстиче много строжу контролу над одржавањем.



Проблем: садржај мора бити отворен

Преношење Ворд документа или прорачунске табеле са листом захтева заправо не функционише добро као платформа за сарадњу. Ако желите да постигнете сарадњу, очигледно треба да повежете не само садржај, већ и људе који су укључени у различите фазе његовог развоја и производње.

Решење: Алати за сарадњу на мрежи

Захваљујући чудима на Интернету, једноставно је пребацити се на чување и развој садржаја на мрежи и стални приступ њему. Радећи ово, можете отворити процес развоја садржаја, одмах стварајући флуиднији и транспарентнији начин рада - и замењујући идеју једноставног дефинисања захтева отвореним системом вођења.

Једна од главних предности овога је што подстицањем дизајнера и програмера да консултују стварни садржај током пројекта, дизајн и развој садржаја могу постати синхронизиранији.

Најлакши начин да започнете овај поступак је коришћење једног од многих алата за мрежно складиштење докумената: Дропбок, СугарСинц, Јуст Цлоуд и Гоогле Дриве су неки од најпопуларнијих. У зависности од вашег пројекта, можда ћете имати користи и од усвајања других алата - као што је Басецамп - који су више посвећени управљању људима и који вам стога омогућавају да дајете директније смернице произвођачима садржаја.

Ово је очигледно високо генерализован сценарио, али иако можда није прикладан за све, вреди си одвојити време и размотрити општи етос комуникације, вођења и сарадње који произлази из отварања садржаја и његовог складиштења на мрежи.


Проблем: одржавање садржаја

Када постане нејасно где се садржај налази, постаје га тешко ажурирати и брзо може постати небитан. Опет, мислите на то као на живо биће које захтева сталну пажњу и стално одржавање. Професионалци сада приступају пројектима с идејом да је дизајн континуирани, итеративни процес, а ви такође треба да размотрите тестирање и ажурирање садржаја из ове перспективе.

Различити пројекти бацају различите временске рокове одржавања, али ретко је случај да се садржај може оставити врло дуго, без потребе за барем неким малим исправкама.

Решење: редовна контрола садржаја

Постоји неколико сјајних алата за тестирање садржаја веб локација. Највише би требало да погледате Паге Травлер: невероватно брзо средство за спровођење ревизија садржаја. Цонтент Инсигхт је такође у процесу развоја алата за ревизију садржаја, који обећава да ће отворити нови терен у начину на који одржавамо садржај.

Фокусирајући се више на мање организације, Перцх је ЦМС који олакшава праћење и ажурирање садржаја. Фокусирајући се на поједностављивање искуства, програмери су отворили одржавање за далеко шири спектар људи, као што су клијенти, нетехнички паметни аутори рекламних текстова и власници веб локација.

Низ ресурса

Као што смо видели, постоји много начина да се дефрагментира развој садржаја и интегрише са остатком процеса веб дизајна; створити основу за стратегију садржаја. Уверен сам да алати који подстичу комуникацију и сарадњу током читавог развојног процеса заиста могу узети садржај са маргина пројекта и вратити га тамо где му је место: у средиште позорнице.

Изнад свега, садржај треба развијати, а не прикупљати - то јест, треба га истински интегрисати у развој остатка веб странице. Коришћењем метода попут моделирања садржаја и усвајањем доследне стратегије тестирања, експериментисања и агилног развоја и одржавања, можете свој садржај учинити конзистентнијим, боље прилагођеним вашем дизајнерском раду и способнијим за дефинисање веб локација ви производите.

Откријте 20 најбољих алата за израду жичаних оквира за дизајнере у Цреативе Блоку.

Гледати
Најбољи начин за ресетовање лозинке за Виндовс на Мац-у
Читати

Најбољи начин за ресетовање лозинке за Виндовс на Мац-у

"Инсталирао сам верзију оперативног система Виндовс 10 на свој Мац путем боотцампа. Био сам веома срећан док нисам заборавио лозинку за свој Виндовс налог и сада не могу да приступим свом корисни...
Како поправити Ви-Фи који не ради Виндовс 10
Читати

Како поправити Ви-Фи који не ради Виндовс 10

Сигурно читате овај чланак јер сте наишли на Виндовс 10 ВиФи не ради питање. У основи, онемогућава кориснику повезивање са било којом мрежом. Тачно је да ово може бити прилично фрустрирајуће јер зауст...
Једноставан водич за уклањање заштите ћелија у програму Екцел
Читати

Једноставан водич за уклањање заштите ћелија у програму Екцел

Заштита радног листа није сигурносна функција у програму Екцел. У ствари није намењен спречавању људи да приступе подацима у заштићеном листу. Будући да Мицрософт Екцел користи врло једноставну иновац...