Добри, зли и ружни филмских плаката

Аутор: Randy Alexander
Датум Стварања: 23 Април 2021
Ажурирати Датум: 16 Може 2024
Anonim
Calling All Cars: Ice House Murder / John Doe Number 71 / The Turk Burglars
Видео: Calling All Cars: Ice House Murder / John Doe Number 71 / The Turk Burglars

Садржај

Очигледно је да ће се маркетиншке кампање за исти филм разликовати у различитим деловима света. А историја дизајна филмских плаката набацила је неколико драматичних примера. Званичне холивудске верзије нису увек толико добре колико би требале бити (у ствари, прошле године смо питали да ли су филмски плакати у кризи дизајна), па можда нећете бити толико изненађени када утврдите да неки страни плакати за холивудске филмове успевају за побољшање оригинала.

Међутим, за сваки сјајан пример постоји још један који показује мало мање бриге или промашује поенту. А постоје и неки филмски плакати који су једноставно ружни. Овде ћемо узети у обзир неке од најбољих примера филмских плаката широм света и неколико најгорих.

Кликните икону у горњем десном углу сваког постера да бисте је увећали.

Добра

Историјски гледано, локални дистрибутери су добили бесплатну владавину да промовишу холивудске филмове на националним тржиштима како год они сматрају да треба. Ево неколико најсмешнијих и најупечатљивијих примера из последњих пет деценија историје филма.


Шта се десило са Бебе Џејн? (1962): Куба

Пратећи причу о остарелој бившој глумици која држи своју параплегичну бившу сестру бившу филмску звезду у заточеништву, филм „Шта год се догодило беби Џејн?“ Из 1962. привукао је највише пажње у Сједињеним Државама јер је окупио две глумице које су биле огорчени ривал: Јоан Цравфорд и Бетте Давис.

Амерички филмски постер, разумљиво, фокусирао се на ову контроверзу. Али на Куби су посетиоце биоскопа мање занимали трачеви него сам филм, па је дизајнер плаката Рене Азцуи морао створити нешто сасвим друго.

Овај прелепи дизајн недавно је био изложен у музеју Пасадена у Калифорнији, у оквиру изложбе под називом Од Холивуда до Хаване: Пет деценија кубанских плаката који промовишу америчке филмове.

Кум (1972): Куба


Још један кубански дизајн који се и даље фетира и прикупља деценијама, овај филмски постер за мафијашки класик Франциса Форд Цопполе прелепо комбинује своје теме традиције, породице, религије и смртоносног насиља. Било је то стварање графичког дизајнера Антонија Переза ​​Гонзалеса коика, који је такође у великој мери помогао у стварању кубанских револуционарних плаката 1960-их и 1970-их.

Чељусти (1975): Чехословачка

У доба хладног рата, модерна Чешка и Словачка биле су једна нација под комунистичком влашћу. Са свим аспектима живота под строгом владином контролом, локални уметници добили су задатак да креирају промотивне плакате за приказивање филмова на начин који је у складу са совјетском уметношћу, често не гледајући заправо тај филм.

Многи од плаката које су произвели били су смешно лоши, али историја бележи неколико стварних драгуља, попут овог поинтилизма инспирисаног Спиелбергове класичне приче о ајкулама из 1975. године, Јавс. Ми волимо хладни минимализам графике и суптилну употребу типографије која предлаже пролазак смртоносног створења кроз воду.


Ратови звезда (1977): Русија

Још један филмски постер из комунизма, овај руски постер за први филм Ратови звезда, Јурија Боксера и Александра Чанцева, има врло мало везе са стварним филмом. Али истовремено, то је запањујуће леп и привлачан део надреализма који сигурно преноси злокобни осећај главног негативца, чак и ако је репрезентативно удаљен од базе (упозорење спојлера: Дартх Вадер није мачка).

Кери (1976): Шпанија

Царрие из 1976. била је револуционарни хорор заснован на роману Степхена Кинга који је тинејџерску стрепњу прелепо превео у натприродну крв и насиље. Иако је амерички филмски постер имао за циљ шокирање и сензационализацију, овај дизајн за шпанско тржиште има суптилнији, а тиме и много привлачнији приступ. Прекрасно компонован и са оригиналном и привлачном палетом боја, овај дизајн креирао је признати француски уметник плаката Јоуинеау Боурдуге.

Тхе Терминатор (1984): Пољска

Такозвана „пољска школа“ филмских плаката током 1950-их и 1980-их била је одговорна за нека невероватна уметничка дела, али обично су била превршена и имала су мало везе са самим филмом.

Овај класични дизајн Јакуба Ерола је, међутим, изузетак. Његова комбинација снажне монохроматске једноставности, нео-футуристичког фонта и прскања шареног надреализма, све то додаје евокативном дизајну који сјајно преноси атмосферу првог филма о Терминатору.

Кратки спој 2 (1988): Пољска

Кратки спој 2 је диван сираст излет из 1980-их о човеку и његовом роботу, али ретроспективно званични амерички филмски постер изгледа помало отрцано. Много више по нашем укусу је ово прелепо стваралаштво Јакуба Ерола, које узима живописну енергију дечијег филма и пропушта га кроз источноевропски уметнички филтер. У реду, крајњи резултат је помало зајебантан, али хеј, и филм је превише.

Шесто чуло (1999): Јапан

Јапански љубитељи филмова непрестано се жале да су домаће верзије америчких филмских плаката незграпне, са превише текста и често пропуштају поенту филма или покушавају да га продају на начин који његов садржај не оправдава.

Међутим, овде је редак изузетак у постеру филма за промоцију сабласног класика М Нигхт Схиамалана из 1990-их.

Вероватно се побољшава у америчкој верзији, комбинујући главну графику са мутном, црно-белом сликом и језивим уређајем за одбројавање на начин који (слично као и сам филм) призива тропове јапанске хорор традиције.

Секс и град (2008): Пољска

Један од највећих ТВ хитова деведесетих, амерички ситцом Сек анд тхе Цити преселио се на велико платно 2000-их, а филм је промовисан у прикладно гламурозном, гиздавом и прекомерном стилу. Дизајнер плаката Андрзеј Крајевски, међутим, све је то скинуо са врата пољској публици, стварајући овај непристојни дизајн, прожет суптилним одјеком кубизма, који је од тада постао колекционарски предмет.

Ант-Ман (2015): Русија

Пратећи човека који се може смањити до молекуларне величине, Ант-Ман је изазов да објасни неупућенима у једном визуелном снимку. Овај руски постер има оригиналан приступ, који садржи сукцесивне верзије Ант-Ман-а на начин који одражава традицију матрјошке (руске лутке за слагање). Комбинује ово са монохроматским позадинским сликама осталих главних ликова, а свеукупно дизајн успева да спакује огромну количину детаља у једноставну, геометријску целину.

Конг: Острво лобање (2017): Јапан

Када одете да погледате филм попут Конг: Острво лобање, последње поновно покретање франшизе Кинг Конг, тражите једно: да искључите мозак и уживате у пар сати брзе акције без даха.

Иако су оригинални амерички филмски плакати били прилично пригушени и суздржани, овај руком нацртани јапански дизајн иде у потпуности и спакује толико експлозивног чудовишног хаоса колико сте икада могли очекивати на једној слици.

У погрешним рукама ово је могло завршити каотичан неред, али легендарни јапански уметник Иуји Каида спојио је све елементе у савршену целину која се шири од кинетичке енергије; заиста ОТТ ремек-дело.

Лош

У Цреативе Блок-у сви се бавимо слављењем доброг дизајна, а обично немамо навику да ометамо колеге креативце. Ипак, има неколико примера лоших филмских плаката које нисмо могли да не уврстимо на нашу листу ...

Гхостбустерс (1984): Чехословачка

Прави класик из 1980-их, Гхостбустерс је била забавна комедија о групи Њујорчана који се боре против духова попут Стаи Пуфт Марсхмаллов Ман-а. Иза гвоздене завесе у Чехословачкој, уметнички директор Петр Пош вероватно није имао прилику да је види пре него што је створио овај острашујуће нестваран, злокобно кичаст постер, који изгледа апсолутно нула посто попут филма који би требало да представља.

12 година робова (2013): Италија

12 година роба адаптација је наративног мемоара роба из 1853. године, Соломон Нортхуп. Главни лик, кога глуми Цхиветел Ејиофор, појављује се у готово свакој сцени. Али то не бисте могли да препознате са италијанског плаката, који га минимализује у корист џиновске слике Брада Питта, чија је улога у филму мања.

Овај постер и сличан на којем је Мајкл Фассбендер привукао је буру контроверзи на мрежи; још један од глумаца, Лупита Нионг’о, бојкотовао је италијанску премијеру у знак протеста; а италијански дистрибутери су се брзо извинили и повукли увредљиви маркетиншки материјал.

Није једини страни филмски постер који привлачи жалбе на такозвано „бељење“: кинески постер за Ратове звезда: Сила се буди створио је сличну полемику за минимизирање црног глумца Џона Бојеге.

Ружно

Колико год филм био добар, неки промотивни материјал је увредљив за очи. Списак глобалних филмских плаката заокружићемо са неколико најегвентнијих примера.

Амерички вукодлак у Лондону (1981): Јапан

Амерички вукодлак у Лондону била је хорор комедија Џона Ландиса о двојици америчких ученика, Давиду и Јацку, које вукодлак напада на одмору у ранцу у Енглеској.

То је класичан филм који је добио критичке критике и сматра се прекретницом у жанру комедије хорора због своје иновативне шминке и ефеката.

Укратко, заслужио је много боље од овог јапанског плаката, са својим излуђеним цртаним стајлингима који више наговештавају најниже облике манга порнографије.

Муппет Мовие (1979): Пољска

"Мумија! Чудовиште ме плаши! Нека престане! Нека стане !!!"

Саветујемо Вам Да Прочитате
Главни ЦСС пиксели за Ретина екране
Даље

Главни ЦСС пиксели за Ретина екране

Потребно знање: Основни ХТМЛ5 и ЦССЗахтева: Уређивач текста, процесор слике, ХД паметни телефон или таблетВреме пројекта: 1 сатИзнад је снимак екрана целокупне радне површине Виндовс 98, око 1999. год...
Мицрософт нуди Мац-ове јефтине Виндовс 8 и нове ВМ-ове
Даље

Мицрософт нуди Мац-ове јефтине Виндовс 8 и нове ВМ-ове

Готово по закону, веб програмери се осећају приморани да гунђају због Мицрософта, али тешко је пожалити се на модерн.ИЕ.Као што смо известили у јануару, веб локација је изненадила и обрадовала програм...
Невероватно корисне књиге за креативне професионалце
Даље

Невероватно корисне књиге за креативне професионалце

Часопис Цомпутер Артс - водећа светска публикација за графичке дизајнере и креативне професионалце - први пут је покренуо прилично дивну серију малих креативних пратећих књига на Аппле Невсстанд-у за ...