10 сјајних начина да свој садржај учините преносним и приступачним

Аутор: Peter Berry
Датум Стварања: 17 Јули 2021
Ажурирати Датум: 11 Може 2024
Anonim
Кондиционер для серверной стойки или горной установки
Видео: Кондиционер для серверной стойки или горной установки

Садржај

Када Керие куца на свом иПхоне-у, изгледа као да свира флауту. Држи је близу лица, а прсти се крећу невероватним темпом. Завршава са писањем и додаје ми телефон да прочита поруку коју је управо откуцала. Има савршен правопис и граматику и откуцан је много брже него што сам могао да урадим док сам користио иПхоне додирну тастатуру.

Керие користи апликацију која се зове Флекси како би јој помогла да пређе прстима преко телефона у обрасцима који се претварају у речи. Такође чита вести, слуша радио апликације, проверава Твиттер и телефоном тражи време вожње. Потпуно је слепа.

„Објављивање“ различитим људима значи различите ствари. За неке људе то значи стварање штампаног, физичког обима дела. Други објављивање повезују са способношћу дистрибуције писаних дела путем уређаја и апликација. Све чешће људи објављивањем сматрају да садржај чине доступним за уживање у било ком формату, било да то значи гурање чланка на блог или ажурирање Гоогле Плус поста.


Стварност је таква да се очекивања међу корисницима разликују и та очекивања се временом мењају. Читаоци који су некада прождрљиво конзумирали најновији пост на блогу, сада очекују да тај пост на блогу или било који чланак или књигу могу прочитати где год и кад год им то одговара. Данашњи садржај прати нас од блога до Реедер-а на телефону до Инстапапер-а на иПад-у до верзије е-поштом послате путем Вхиспернета на Киндле.

Ток читања код свих је другачији, а онима којима су потребне функције приступачности попут читача екрана, високог контраста или увећаног текста, тај ток посла се квари, понекад и непоправљиво, када аутори и издавачи не размотре мање, али неопходне детаље обликовања. Не мислите на ово као на то да не ’потврђујете оквир за приступ’. Уместо тога схватите да свој садржај заправо претварате у црну кутију за многе потенцијалне купце.

Приступачност није „карактеристика“

Иако је тачно да приступачне контроле користе особе са смањеним слухом и видом, многи други људи такође имају користи од њих. Неко слабовиди ће прилагодити величину фонта да би лакше читао садржај са екрана. Особа која је слепа за боје цени способност прилагођавања палете боја тако да се ствари попут црвеног текста упозорења заиста истичу. Људи са дугим путовањима користе читаче екрана да би слушали чланке који им се читају. Страни говорници користе видео и звук са насловима како би им помогли да разумеју нови језик. Сви ови сценарији представљају шири опсег вашег садржаја, побољшано корисничко искуство и емпатију, а можда чак и већи приход.


За сјајан преглед шта значи приступачност погледајте чланак Иана Хамилтона.

Дефинисање платформи

Почнимо са неким дефиницијама на које формате се можемо усредсредити да бисмо олакшали читање свог садржаја:

  • ХТМЛ: Са ХТМЛ5, веб је још боље место за писце и издаваче да представе свој рад. Нове ознаке попут чланак, одељак, заглавље и подножје су сада имплементирани у многим прегледачима и могу се користити полупоуздано за додавање семантичког контекста вашем писању. Поред тога, предстојећи ЦСС3 модул странице такође може бити занимљив онима који траже више могућности читања на фиксној страници да би га омогућили.
  • ЕПУБ: ЕПУБ је званични стандард Међународног форума за дигитално издаваштво (ИДПФ). ЕПУБ3 је одобрен у октобру 2011. године и омогућава публикацијама стилизованији и прилагодљивији садржај, ближи ономе што је могуће са ХТМЛ / ЦСС, уместо претходних, статичнијих смерница.
  • МОБИ: МОБИ, скраћеница од Мобипоцкет, је формат који користе Киндле и други дигитални читачи. Поново је мање прилагодљив од ЕПУБ-а, али овде га покривамо јер га можете користити за објављивање садржаја на Амазону ако желите. Према Робин Цхристопхерсон-у из АбилитиНет-а, неки модели Киндле-а су доступни слепим корисницима; међутим апликација Киндле на иОС-у није. КФ8, нови формат Киндле-а, тренутно подржава Киндле Фире, а ускоро ће бити представљен на најновијој генерацији Киндле е-инк уређаја и апликацијама за читање Киндле-а.
  • ПДФ: ПДФ је постао свеприсутан ентитет на мрежи. Овде га уврштавам јер већина таблета има добру, уграђену технологију за читање ПДФ-ова и омогућавање помоћне технологије са њима. Код ПДФ-а одлучујући је начин на који је створен. Према речима Алана Далтона, саветника за развој приступачности у ирској Националној управи за особе са инвалидитетом, „ПДФ-ове можете учинити доступним; међутим, многи људи то не чине. Они не схватају да њихови алати производе лоше производе. Да се ​​ја сналазим, све што ми радимо бити ХТМЛ. " На страну навигација и доступност, ПДФ-ови се такође не прилагођавају добро различитим величинама, а свако ко је покушао да прочита ПДФ на паметном телефону упознат је са непријатним стискањем, зумирањем и померањем потребним за то.

Оно што не спада у ову категорију су апликације које узимају ваш садржај и претварају га у велике слике. Иако би ово могло осигурати да изглед и стил буду једнаки на свим платформама, блокирате велики део своје публике, а истовремено стварате веома тешко преузимање. Овај проблем се погоршава када почнемо да говоримо о Ретина екранима и сликама двоструке величине. Да бисте стекли осећај како је то што вам је ускраћено нешто што желите да прочитате (али то ипак морате да платите), погледајте коментаре о апликацијама Киоска које су углавном неприступачне преко ВоицеОвер-а у иОС-у.


Да бисте видели како ове врсте часописа изгледају за приступачног технолошког корисника, погледајте уграђене видео записе који показују фрустрирајуће искуство покушаја читања ових часописа са
алат за приступачност као што је ВоицеОвер:

Одржавање преносног и приступачног садржаја

Фокусирање на преносне формате омогућава нам да са својим садржајем живимо срећно на више прегледача, телефона, уређаја за дигитални читач и апликација за читање. Шта треба да урадимо са нашим садржајем како бисмо били сигурни да се може добро превести између ових различитих формата, уз одржавање прилагођеног стила и сјајног искуства?

У наставку сам саставио неке смернице за људе који желе да њихова публика буде што шира и који не желе да закључају свој садржај у црну кутију за многе кориснике. Ове технике се могу применити на све, од постова на блогу, до дугогодишњег новинарства или било ког другог дела за које мислите да се објављује:

1. Почните са ХТМЛ5

Стварањем докумената у почетку са ХТМЛ5, у будућности ћете имати мање брига. Ознаке ХТМЛ5 помоћи ће вам да олакшате навигацију и преведете их у друге формате. Значајно мање ћете „прилагодити“ своје публикације другим форматима ако тамо имате семантичке информације од самог почетка.

2. ВАИ-АРИА

ВАИ-АРИА је Иницијатива за веб-приступачност - приступачни пакет богатих Интернет апликација. То је скуп смерница које је креирала Радна група за протоколе и формате (ПФВГ)
В3Ц. ВАИ-АРИА дефинише начин да веб садржај и апликације учине приступачнијим особама са инвалидитетом, а помаже и динамичном садржају и напредним контролама корисничког интерфејса развијеним са Ајак, ХТМЛ, ЈаваСцрипт и сродним технологијама. Неке технике у овом чланку потичу из смерница ВАИ-АРИА, и иако овај чланак није довољно дугачак да покрије све спецификације, подстакнућу вас да га погледате за више детаља о томе зашто се ове препоруке препоручују и најбоље праксе за спроводећи их.

3. Коришћење докторског типа

Иако употреба одређеног типа документа не утиче на доступност повезаног ХТМЛ кода, важан разлог за употребу типа документа је осигурати да се режим претраживача не покреће. Једноставно користите ! ДОЦТИПЕ хтмл> како би се осигурало да се то не догоди.

4. Ознаке ХТМЛ5 докумената

Правилна навигација документом факторира високо на његовом индексу приступачности. Многи корисници приступачне технологије са којом сам разговарао изразили су незадовољство добављачима садржаја и програмерима који нису правилно означили своје документе ради навигације. Ове ознаке дају више контекста одељцима вашег документа него коришћење пуно див-ова.

  • Заглавље и Подножје могу се користити више пута на страници. Они могу означавати одговарајуће главно заглавље или подножје документа или се могу користити за информације о заглављу / подножју унутар чланака или одељака.
  • На страну је добра ознака за употребу за одељке, попут бочних трака у књизи, који су комплементарни документу, али нису апсолутно пресудни за његово разумевање.
  • Одељци су начини разбијања идеја или груписања садржаја који имају смисла.
  • Чланци су независни, самостални комади који могу постојати без остатка садржаја. Коришћење ових ознака на одговарајући начин помаже да се осигура правилно тумачење структуре вашег садржаја.

5. Лоше везе

Са ЦСС-ом је могуће користити позадинске слике на везама и тастерима. Ово је леп ефекат за веб дизајнере јер даје већу контролу над типографијом. Међутим, то је довело до тога да људи заборављају да укључе текстуалне описе. Уверите се да чак и ако користите текст и на слици како бисте били сигурни да остаје доступна. Ово такође може утицати на ствари као што су СЕО и
интернационализација.

Пример:

а хреф = "/ контакт"> / а>

Ово је лоше.

а хреф = "/ цонтацт"> Контактирајте нас / а>

Много боље.

6. Слике - АЛТ у односу на ТИТЛЕ

Људи често укључују и једно и друго алт или наслов атрибуте на њиховој слици, али не обоје, јер се често погрешно схватају и стога изгледају сувишни. Да бисте рашчистили забуну, наслов може представљати саветодавне информације, попут оних које се могу појавити у опису. Ово вам такође може пружити додатне информације када мишем пређете преко слике, што је техника коју многи људи користе на својим блоговима. Са растом додирних уређаја, међутим, ове врсте информација постају мање корисне.

Алт с друге стране се користи помоћном технологијом и даје контекст елементу. Морате користити алт на слике и уверите се да су то корисне информације. Користећи имг алт = "" срц = "1348.јпг">

Обавестите људе

Ако је ваш садржај доступан у више формата, будите сигурни да постоји начин да то откријете на својој веб локацији. Вероватно сте видели „Ако имате проблема са прегледом ове е-поште, прочитајте на мрежи
порука "на врху многих билтена е-поште. Нека вам буде пракса да то учините и за свој садржај. Ако имате доступан ПДФ или аудио верзију, као и еПуб, побрините се да корисници могу пронаћи те информације. тестирање како би се осигурало да је садржај доступан и читљив.

Резиме

Ваша потенцијална публика расте и брзо расте. Ово је само прегршт многих техника како бисте свој садржај одржали доступним и доступним што већој читалачкој публици. Ово је подручје које се брзо мења, па ако сте заинтересовани да му помогнете да се развије, подстичем вас да погледате организацију Ницк Дисабато'с Публицатион Стандардс.

У наставку су наведени и други сјајни извори и чланци земљорадника у овој области. У наставку овог чланка проширићу приступ и даћу додатне савете како да ваш садржај ради ван мреже и да буде преносивији.

Као што смо видели у индустрији часописа у последњих неколико година, ако мирно стојите, изгубићете. Размишљајте креативно, направите сјајан садржај који људи воле и побрините се да могу уживати у њему.

Захвалнице

Искрено се захваљујем свима који су ми помогли у овом чланку одвојивши време да ми покажу како користе приступачну технологију, опишу своје фрустрације и понуде предлоге ствари које су им помогле. На овој листи су Схане Хоган и Алан Далтон из ирске Националне управе за особе са инвалидитетом, Јосхуе О’Цоннор, аутор књиге Про ХТМЛ5 приступачност, Стуарт Лавлер из НЦБИ, Даррагх "Хилигх, Керие Доиле, Цери Цларк, Гаилен Флои, Децлан Меенагх и људи из АбилитиНет-а и Пациелло Гроуп за њихова сјајна истраживања.

Ресурси

  • Једноставан увод у веб доступност, Иан Хамилтон
  • Коришћење АРИА-е у ХТМЛ-у
  • ХТМЛ5 приступачност
  • ХТМЛ5 прибор за приступачност Стеве Фаулкер
  • Алати за процену веб приступачности
  • Дизајн за разумевање Асхлеи Нолан и Ницхолас Оливер
  • Изградња књига са ЦСС3 Неллие МцКессон
  • Стандарди објављивања, 1. део, Ницк Дисабато
  • Стандарди објављивања, 2. део, Ницк Дисабато
Препоручујемо Вам
14 најбољих иОС апликација за продуктивност за дизајнере
Читати

14 најбољих иОС апликација за продуктивност за дизајнере

Свако може имати користи од апликација за продуктивност, а иПхоне и иПад су сјајни уређаји за обављање ствари, било да управљате својим задацима и пројектима или стварно радите. Чињеница да су преноси...
Зашто технологија никада не би сметала причи
Читати

Зашто технологија никада не би сметала причи

Према његовом сопственом признању, Јаке Бартон је „опседнут колаборативним причањем прича“. То је поље са наизглед неограниченим потенцијалом за иновације. Бартон верује да нам дигитална технологија м...
Текстурирање помоћу ИнДесигн
Читати

Текстурирање помоћу ИнДесигн

У индустрији којом доминирају глатки технолошки дизајн, смела графика и боје постоји опасност да ствари изгледају превише синтетично, посебно када је реч о дизајну који нас позива да се ангажујемо и к...