Како је дизајн карактера обликовао наш свет

Аутор: Peter Berry
Датум Стварања: 14 Јули 2021
Ажурирати Датум: 13 Може 2024
Anonim
КАК ЛЕРМОНТОВ ОБМАНУЛ ИМПЕРАТОРА, НАЕЛСЯ ОПИЛОК И ХАМИЛ ОБЩЕСТВУ
Видео: КАК ЛЕРМОНТОВ ОБМАНУЛ ИМПЕРАТОРА, НАЕЛСЯ ОПИЛОК И ХАМИЛ ОБЩЕСТВУ

Садржај

Сећате се дана када је интернет био тако спор да је учитавање једне слике трајало неколико минута, требало је сат времена унапред да знате коју песму желите да слушате следеће на Напстеру, а видео потпуно није долазио у обзир? Пре само отприлике деценију и по, у освит дигиталног доба, узбуђено смо слушали тонове бирања наших 56к модема који се угађају у нови свет, нестрпљиво чекајући да их дочека прегршт пиксела.

Новом врстом фигуративног дизајна на прелому миленијума доминирали су љубазни, апстрактни и равни ликови, тако јако смањени да су се готово граничили са типографијом. Ликови су били сачињени од гломазних, правоугаоних пиксела као да славе нови медиј рачунарског екрана.

Истовремено, избегавали су сваки наративни, биографски или културни контекст, функционишући искључиво у смислу привлачности. Управо их је тај квалитет поставио да буду главни играчи у новој, минималној, а опет врло емоционалној естетици која се од тада проширила визуелним светом.


Неке од најупечатљивијих ликова тог времена дизајнирали су типографи попут Буро Деструцт. Швајцарска агенција за графички дизајн била је међу онима који су предњачили у смањеном фигуративном дизајну, пуштајући врло минималне, геометријске знакове уз нове слове.

Има смисла разумети естетику дизајна ликова у смислу комуникације. Занимљиво је да енглеска реч ’карактер’ има више значења. Описује кодирану икону у систему језика, фигуративни приказ, као и персона. Испуњавање сва три квалитета била је карактеристична карактеристика ових раних ликова на Интернету. Ликови су требали да функционишу као замена језика - као да би својом универзалном привлачношћу могли да превазиђу културне разлике и језичке границе, стварајући графички есперанто који би нас све одвео у исто глобално село.


Треће значење речи, персонификација, било је повезано са идејом да Интернет отвори нови, виртуелни свет у којем су ти ликови наводно били код куће. То је најсложенији концепт карактера и доводи нас до контроверзног питања да ли људе могу графички представити аватари.

Неприповедне маскоте

Пре него што је интернет дао ликовима нову територију за насељавање, њихово природно станиште било је углавном у свету анимације или стрипа, као комерцијалне маскоте или у видео играма. Спаце Инвадерс - једна од првих и најпознатијих аркадних игара која је увела визуелне визуелне приказе - била је све у игривом укроћењу наше технолошке стрепње. Непознато је било јасно представљено као архетипска, непријатељска ванземаљска раса која се приближавала нашем свету.

Дизајн ванземаљаца био је фокусиран на антропоморфизацију шачице пиксела, што је створило иконски логотип који и данас наставља да комуницира са генерацијама. Супротно томе, графички приказ играча није био ништа друго до пикселирана икона пушке која је пуцала у небо. Идеја представљања била је потпуно непостојећа.


Графички романи, стрипови и индустрија анимације створили су непрегледан низ иконичких ликова који континуирано доминирају популарном културом. Али ови жанрови подвргавају своје ликове строгој нарацији и биографији. Наше разумевање њих води се знањем о њиховим обрасцима понашања, циљевима, потребама и њиховој интеракцији са другима. Овде се иконологија карактера на Интернету суштински разликовала - овде су ликови искључиво зависили од успостављања визуелне везе и нису нам могли рећи ништа више од „здраво“.

Пресецање белог шума

Заиста, ликови интернетског бума имали су много више заједничког са идејом комерцијалне маскоте. Историја овог феномена започела је са Мицхелин Ман-ом. 1894. гомила гума подсећала је браћу која су водила посао на стајаћег човека и на прву маскоту коју је једна корпорација развила како је рођено заштитно лице.

Уследила је лавина нових маскота. Ликови на кутијама са житарицама; Роналд МцДоналд, и у костимима и у графикама; Ессо Тигер, отпухан пропорционално на крову бензинских пумпи; а чоколадна бића у облику капљице за М&М само су неки примери маскота које су и данас познате широм света. Маскота је феномен који се најбоље може разумети у смислу визуелне комуникације. Теорија позиционирања, која у маркетингу доминира од 1970-их, користи пример балонске масовне комуникације која било којој поруци чини све тежим да дође до примаоца.

Да би бренд успео, потребан му је фокусиран и једноставан положај који га разликује од било ког другог, чинећи га јединственим у уму потрошача. Само јасна, директна порука може пресећи растући бели шум преоптерећења информацијама како би дошла до потрошача. А маскоте су замишљене као кључни партнери у овом процесу.

Теорија позиционирања такође може побољшати наше разумевање начина на који ликови комуницирају на Интернету. Визуелни ликови који су се појавили на мрежи појачали су смањени и минимални образац лица, естетику која је повезана са самим пореклом културе слике. Ови обрасци били су кључ за комуникацију без речи, скрећући нашу пажњу на веб локације. Они нису деловали као облик људског представљања, већ као отелотворење бића која живе у виртуелном свету - били су љубазни чувари врата, који су функционисали више попут маске или маскоте него наративни ликови у анимацијама и стриповима.

Наравно, дочарати ову мантру данас изгледа анахроно. До сада смо навикли на тренутну фотографију и видео, где год и кад год то желимо. Отпремамо, делимо и умножавамо непрестани низ фотографија које приказују нашу храну, кућне љубимце и наша лица. Изгледа да више нема потребе за смањеним или апстрактним представљањем. Па, где су нестали сви ликови?

Прелазак у стварност

Жеља да се ослободи интернета појавила се рано у његовој историји. Играчке урбаних дизајнера - директни преводи дигиталног перфекционизма, са својим минималним, геометријским облицима - свој врхунац популарности доживели су почетком миленијума.

Израсли из културног феномена који потиче из Хонг Конга, познати западни протагонисти попут Јамеса Јарвиса, Пит Фовлера, Натхан Јуревициус-а и Кавс-а објавили су састав ликова који су овековечени у винилу и постали тражени колекционарски предмети.

Као супротност често стерилном, масовно произведеном осећају урбаног винила, уследио је талас умиљатих, ручно рађених, дизајнерских плишаних лутки. Најзначајније су Давид Хорватх и Сун-Мин Ким’с Углидоллс, који су започели као лични љубавни гласници током везе на даљину, али су постали главни производ.

Одатле је очигледни следећи корак био да расте пропорционално, а ускоро су костими карактера из руку дизајнера попут ФриендсВитхИоу и Дома инспирисали многе уметнике да преводе своје дводимензионалне ликове у стварни свет.

Још 2006. створили смо ПицтоОрпханаге, породицу од 30 костима заснованих на дизајну ликова различитих уметника, које су лични донатори подигли из дводимензионалног света у наш тродимензионални. Заједно, све ове стратегије могу се посматрати као начини за преношење виртуелног света Интернета (или, било које равне слике, уопште) у нашу стварност. У последње време све више дигиталних уметника почело је да истражује аналогне технике, доводећи тако у питање поделу између дигиталног и аналогног и предвиђајући кретање ка пост-дигитализму.

Нина Браун и Анна Храцховец уносе графичке структуре и смелост у педантни занат плетења. Роман Клонек своје дигитализоване скице преводи у дуборезе, а Бакеа је стекао следовање за своје дигиталне илустрације чудовишта са три ока са сепијом преко друштвених мрежа, док је његова права страст претварање у ’таксидермије’. Бројни уметници векторизују своје скице пре него што их сликају на платну. Листа би могла бити бескрајна.

Иако се сва ова дела могу доживљавати као пуки аналогни објекти, њихове везе са дигиталном естетиком или алатом трансформишу их у коментар на нестално стање било које дигиталне слике, за које правило гласи: када се напајање искључи, нестаће. Прелазак на аналогни медиј помаже у повећању дуговечности.

Маскоте и улична уметност

Друга стратегија многих уметника у потрази за успостављањем препознатљивог лика је да се надовежу на заједнички визуелни речник који деле са публиком. Ликови често подсећају на популарне комерцијалне маскоте, са малим варијацијама и преинакама које их ослобађају од производа за који су некада заступали.

Разиграно цитирање, ремиксирање, деконструкција и одјек успостављених маскота могу се видети у лажном јапанском дизајну производа Хуана Молинет-а или у 'мајушној' серији Осиан Ефнисиен-а. Дома је 2003. представио мало измењену верзију Роналда МцДоналда као председничког кандидата у аргентинским временима националног банкрота. Његове анимиране рекламе и уличне кампање критиковале су смањење економије на производњу говедине и не доносе друге шансе амбициозној генерацији. Стална серија најава илустратора Јеремивилле-а за друштвене услуге баца иконичне маскоте чинећи помирљиве гесте како би покушале да излече штету коју су нанеле као представници својих матичних брендова.

Још 2013. године Пицтопласма је креирала своју инсталацију Вхите Ноисе Сериалс; наношење 500 различитих ликова дизајнера на празне пакете, не продајући ништа више од самих ликова. Сви ови примери су манипулисали оригиналном маскотом и, мењајући незнатне детаље или их стављајући у нови контекст, успевали да изазову потпуно различита значења и асоцијације за гледаоце.

Окрећући се према улицама, урбани уметници су своје посебне ликове поставили као маскоте, укључујући Лондонску полицију, Летећу тврђаву, Д * Фаце и Буфф Монстер. Улична уметност се директно такмичи са брендирањем - пракса је започела као поновно присвајање јавног простора којим је визуелно доминирало оглашавање.

Применом исте методе као и брендирање - постављањем јасне поруке маскотом - улични уметници окренули су средства оглашавања против свог циља. Веза између њих двоје може се видети у закону о чистом граду који је Сао Паоло увео 2006. године, а којим је оглашавање забрањено и уклоњено из јавног простора, а са њим и сва урбана уметност.

Уметник мр цлемент представља свог лика зечића, Петит Лапина, као генерички облик зеца, обичног белог и готово безначајног карактера. Као да је то празан, бели екран, који се нуди нашим пројекцијама и чежњама. Ипак, током свог рада користи је као маскоту. Својим сликама, стриповима, скулптурама и играчкама, господин Цлемент ствара све веће уметничко дело које се врти око лика као празне љуске.

Од деконструктивне критике маскоте, преко мелиорације јавног простора, маскоте почињу да се разводе од удружења производа и заузимају се за себе. Ово постаје најочигледније у случајевима када лик очигледно функционише као алтер-его за маскирање или замену уметника.

На пример, Цхерри - певачица виртуелног електро-поп бенда Студио Киллерс - већ неко време кружи као графички визуелни идентитет на мрежи и у анимираним музичким спотовима. Навијачи су били у мраку што се тиче њеног стварног творца.

Када се уметница иза Цхерри открила током говора на конференцији Пицтопласма, објаснила је како је лик у почетку створен као алтер-его - њена машта о жени која је потпуно мирна и разликује се од женског стереотипа. Можда ће следећа фаза еволуције за маскоте бити тачка у којој ће се творац и лик потпуно не разликовати.

Речи: Ларс Деницке и Петер Тхалер

Ларс и Петер су суоснивачи Пицтопласме, јединствене организације која се специјализовала за савремени дизајн ликова, радећи на издаваштву, догађајима и изложбама. Његова позната берлинска конференција и фестивал ове године слави 10. годишњицу. Овај чланак се првобитно појавио у издању Цомпутер Артс 227.

Највише Читање
4 запањујућа идентитета бренда ХБО са филмским темама
Опширније

4 запањујућа идентитета бренда ХБО са филмским темама

Филмови и ТВ су посвећени урањању у други живот или свет. Дакле, када је ХБО Јужна Азија од дизајнерске агенције Мирари & Цо наручила идентитет за свој премиум ТВ и филмски канал, то је тема коју ...
Поново протумачите култно уметничко дело албума у ​​Иллустратору
Опширније

Поново протумачите култно уметничко дело албума у ​​Иллустратору

У овом упутству ћу вам показати како да направите иконски дизајн и поново направите своју оригиналну верзију. Користећи моју поновну интерпретацију наредника. Насловница албума Пеппер’с Лонели Хеартс ...
6 начина да бренд претворите у име домаћинства
Опширније

6 начина да бренд претворите у име домаћинства

ДесигнСтудио је име иза неких од највећих прича о брендирању последњих година и брзо развија репутацију претварања стартупа у имена домаћинстава. Његов рад за Аирбнб помогао је да се компанија покрене...