Елементи слике: нова перспектива на пикселе

Аутор: Randy Alexander
Датум Стварања: 24 Април 2021
Ажурирати Датум: 16 Може 2024
Anonim
Перспектива и изометрия. Adobe Illustrator. Подробный урок
Видео: Перспектива и изометрия. Adobe Illustrator. Подробный урок

Садржај

Иако се оне датотеке растерских слика које испуњавају наше рачунаре и животе најчешће користе за представљање слика, сматрам да је корисно за уметника ЦГ да има још једну перспективу - геекиер. И из те перспективе, растерска слика је у основи скуп података организованих у одређену структуру, тачније - табелу испуњену бројевима (матрицу, математички гледано).

Број у свакој ћелији табеле може се користити за представљање боје и на тај начин ћелија постаје пиксел, што значи „елемент слике“. Постоји много начина за нумеричко кодирање боја. На пример, (вероватно најједноставније) да се експлицитно дефинише кореспонденција броја боја у боји за сваку вредност, тј. 3 означава тамноцрвену, 17 бледо зелену и тако даље. Ова метода се често користила у старијим форматима попут .гиф, јер је омогућавала одређене погодности у величини на штету ограничене палете.


Други начин (најчешћи) је коришћење непрекидног опсега од 0 до 1 (не 255!), Где 0 означава црну, 1 белу боју, а бројеви између њих означавају нијансе сиве боје одговарајуће светлости. На овај начин добијамо логичан и елегантно организован начин представљања монохроматске слике растерском датотеком.

Израз „монохроматски“ је прикладнији од „црно-белог“, јер се исти скуп података може користити за приказ градација од црне до било које друге боје у зависности од излазног уређаја - као што су многи стари монитори били црно-зелени него црно-бело.

Овај систем се, међутим, лако може проширити на кућиште у пуној боји једноставним решењем - свака ћелија табеле може да садржи неколико бројева, а опет постоји више начина за опис боје са неколико (обично три) броја у 0-1 домет. У РГБ моделу заузимају се за количине црвене, зелене и плаве светлости, у ХСВ за нијансу, засићеност и осветљеност. Али оно што је неопходно напоменути је да то још увек нису ништа друго до бројеви који кодирају одређено значење, али не морају се тако тумачити.


Логична јединица

Сада да пређем на то зашто пиксел није квадрат: То је зато што табела, која је растерска слика, говори колико је елемената у сваком реду и колони, којим редоследом су постављени, али ништа о томе који облик или чак у којој су пропорцији.

Слику из података у датотеци можемо формирати на разне начине, не нужно помоћу монитора, што је само једна опција за излазни уређај. На пример, ако узмемо нашу датотеку слике и на некој површини дистрибуирамо каменчиће пропорционалне вредностима пиксела - и даље ћемо у основи формирати исту слику.

Па чак и ако узмемо само половину стубаца, али се упутимо да користимо камење двоструко шире за дистрибуцију - резултат би и даље показао углавном исту слику са тачним пропорцијама, недостајало би само половине хоризонталних детаља.


’Инструцт’ је овде кључна реч. Ово упутство се назива однос пиксела, који описује разлику између резолуције слике (броја редова и колона) и пропорција. Омогућава вам чување раширених или водоравно стиснутих оквира и користи се у одређеним видео и филмским форматима.

Хајде сада да разговарамо о резолуцији - она ​​приказује максималну количину детаља коју слика може да садржи, али не говори ништа о томе колико заправо садржи. Лоше фокусирана фотографија не може се побољшати без обзира на то колико пиксела има сензор камере. На исти начин, повећањем дигиталне слике у Пхотосхопу или било ком другом едитору повећаће се резолуција без додавања било каквих детаља или квалитета - додатни редови и колоне били би само попуњени интерполираним (просечним) вредностима изворно суседних пиксела.

На сличан начин, параметар ППИ (пиксели по инчу, који се обично назива и ДПИ - тачке по инчу) представља само упутство којим се успоставља кореспонденција између резолуције датотеке слике и физичких димензија излаза. И тако је ППИ сам по себи прилично бесмислен, без иједног од та два.

Чување прилагођених података

Враћајући се на бројеве сачуване у сваком пикселу, наравно да могу бити било који, укључујући такозване бројеве изван опсега (вредности изнад 1 и негативне), а у свакој ћелији може бити више од три броја. Ове функције су ограничене само одређеном дефиницијом формата датотеке и широко се користе у ОпенЕКСР-у за именовање.

Велика предност чувања неколико бројева у сваком пикселу је њихова неовисност, јер се сваки од њих може појединачно проучавати и њиме манипулисати као монохроматска слика названа Цханнел - или врста подрастера.

Додатни канали уз уобичајене црвене, зелене и плаве који описују боје могу носити све врсте информација. Подразумевани четврти канал је Алпха, који кодира непрозирност (0 означава прозирни пиксел, 1 означава потпуно непровидан). Дубина З, нормалне вредности, брзина (вектори кретања), положај у свету, оклузија околине, ИД-ови и било шта друго чега бисте се могли сетити могу се сачувати у додатним или главним РГБ каналима.

Сваки пут када нешто прикажете, ви одлучујете које податке да укључите и где да их сместите. На исти начин одлучујете у састављању како ћете манипулисати подацима које поседујете да бисте постигли жељени резултат. Овај нумерички начин размишљања о сликама је од највеће важности и биће вам од велике користи у визуелним ефектима и раду графике у покрету.

Користи

Примена овог начина размишљања на вашем раду - док користите пролазе за обраду и изводите посао компоновања - је од виталног значаја.

Основне корекције боја, на пример, нису ништа друго до елементарне математичке операције над вредностима пиксела и гледање кроз њих је прилично битно за производни рад. Даље, математичке операције попут сабирања, одузимања или множења могу се изводити на вредностима пиксела, а са подацима попут Нормали и Положај многи 3Д алати за сенчење могу се опонашати у 2Д.

Речи: Денис Козлов

Денис Козлов је генерални директор ЦГ са 15 година искуства у индустрији филма, ТВ-а, оглашавања, игре и образовања. Тренутно ради у Прагу као ВФКС супервизор. Овај чланак се првобитно појавио у издању 3Д Ворлд 181.

Саветујемо Вам Да Прочитате
Можете ли уочити свог бившег у ових 10 сјајних илустрација?
Даље

Можете ли уочити свог бившег у ових 10 сјајних илустрација?

Сви имамо оне бивше партнере за које бисмо волели да их нисмо имали. Обично имају једну карактеристику коју ћете увек памтити и ове илустрације бразилског уметника Габријела Силвеире истичу те каракте...
Брендирање ресторана показује да сломљено може бити лепо
Даље

Брендирање ресторана показује да сломљено може бити лепо

Што се тиче израде иконског бренда, морате се издвојити из масе. Морате понудити нешто потпуно јединствено што ће такође поднети тест времена, а истовремено задржати креативност на врху игре. Ово брен...
3 тренда која су заувек променила индустрију дизајна
Даље

3 тренда која су заувек променила индустрију дизајна

Графички дизајн је дисциплина која се мења. Технологија утиче на естетику, а естетика утиче на форму. Коначно, идеје свих врста - комерцијалне, филозофске или функционалне - одредиле су праксу и стило...