Добро, лоше и ружно: типографија у дизајну логотипа Олимпијаде

Аутор: Louise Ward
Датум Стварања: 6 Фебруар 2021
Ажурирати Датум: 18 Може 2024
Anonim
Штефан Загмайстер: Сила отпуска.
Видео: Штефан Загмайстер: Сила отпуска.

Садржај

Дизајн логотипа модерних олимпијских игара био је упечатљив, понекад иконичан и увек је представљао дизајнерску етику тог времена. Моћни и у неким случајевима контроверзни дизајни често постају симболи времена и места у историји, играјући огромну улогу у задатку маркетинга игара широм света. Са технолошким напретком у типографији како се свет дигитално креће, ове визуелне представе су еволуирале, а њихова улога постала је хибридно решење омогућавања неометане комуникације између игара и њихове публике (слично као што би бренд комуницирао са купцима) и стварања трајног заоставштина турнира.

Прва слика и тип олимпијског логотипа

Логотипи из раног дела 20. века имали су тенденцију да се дизајнирају као да су обележје за изливање или уписивање, а тек у играма у Хелсинкију 1952. појавио се први дизајн „слике и типа“. Ово је праћено традиционалнијим дизајном до игара у Токију 1964. године када су модерни концепти почели да се доследно примењују на олимпијско брендирање. Једноставно црвено јапанско сунце, пет олимпијских прстенова и санс серифни фонт с логотипом из 1964. и даље одјекује као икона савременог дизајна.


Хајде да почнемо

Овде ћу дати своје тумачење методологија које стоје иза недавних олимпијских идентитета и поставићу питање какав су ефекат дотични домаћини покушавали постићи избором фонта и дизајна.

Игре у Атланти 1996

Игре у Атланти 1996. користиле су симболику за брендирање, заједно са врло необичним словима. Основа логотипа, направљена од пет олимпијских прстенова и броја 100, подсећа на класичну грчку колону и одаје почаст стогодишњици игара. Пламен симболичне бакље постепено се развија у звезду која симболизује тежњу ка изврсности. Боја такође игра важну улогу. Злато представља златне медаље, док зелено означава маслинове гранчице које су победници носили у древним играма - поред репутације Атланте као „Града дрвећа“.


Дизајнери су изабрали Џорџију, фонт који је Мицрософт наручио да одговори на изазове на екрану

Тип слова? Дизајн који се користи у логотипу је неописиви дизајн са серифима који подсећа на Центури Сцхоолбоок. Избор за све натписе и званичне копије садржаја, међутим, постављен је у комерцијални фонт - онај за који сматрам да је помало чудан избор. Дизајнери су изабрали Џорџију, фонт који је Мицрософт наручио да одговори на изазове на екрану. Створио Маттхев Цартер, Џорџија је парагон читљивости дизајна - али није био предвиђен за штампу у штампаном облику. Његова употреба означава прву важну примену дизајна на штампаној копији.

Иако је назив „Џорџија“ вероватно помогао да привуку дизајнере Олимпијског комитета на слово, сумњиво је да су знали право порекло иза надимка. Цартеров избор био је помало шала. Писмо је назвао по наслову таблоида који је био део копије коју је користио за постављање наслова теста: „Главе ванземаљаца пронађене у Џорџији“.


Игре у Сиднеју 2000. године

Лого олимпијског сиднеја састоји се од фигуре нацртане четком, такође познате као Миленијски спортиста. „Сиднеи 2000“ написан је усклађеним писмом четкице и пет олимпијских прстенова. Лик је направљен од симбола и боја симболичних за Аустралију. Бумеранги и сугестије сунца, заједно са бојама океана и црвеном пустињом дочаравају пејзаж јединствен за тај континент.

Дизајниран од Маурицио Реиес-а, 1997. године, ИТЦ Бинари је мекан, полусерифни фонт


Док је типографија за логотип ручним словима, олимпијски комитет у Сиднеју изабрао је тип ИТЦ Бинари за званични олимпијски фонт 2000. године. Дизајниран од Маурицио Реиеса 1997. године, ИТЦ Бинари је мекани полсерифни фонт који допуњује целокупан дизајн. У време када је логотип представљен, Реиес је рекао, „Можда ми је највећа част као дизајнеру видети да се ИТЦ Бинари користи као олимпијски фонт.“

Игре у Атини 2004. године

Логотип Олимпијских игара у Атини 2004. садржи цртеж венца маслинове гранчице „АТИНА 2004“ у ручно нацртаном епиграфском дизајну слова и пет олимпијских прстенова. Венац, или котино, референца је на древне Олимпијске игре, где је то била званична награда олимпијских шампиона.
Као и у брендирању за претходне летње олимпијске игре, типографија за логотип је ручно писање, а комерцијални фонт је одабран за све натписе и текстуални садржај. Гилл Санс, који је 1928. године за Монотипе Цорпоратион Лтд. нацртао Ериц Гилл, био је званични фонт за Игре у Атини.

Гилл Санс, који је 1928. године за Монотипе Цорпоратион Лтд. нацртао Ериц Гилл, био је званични фонт

На избор Гилл Санс-а олимпијског комитета делимично су утицали древни камени резани натписи, којих има у Грчкој. „Облици ових облика слова, посебно великих слова, сродни су облицима Гилл Санс-а“, рекла је Тхеодора Мантзари из Олимпијског комитета 2004. године.
Поред тога што је био писац слова, Гилл се такође сматрао резбаром камена. „Био је активан на многим различитим пољима, од гравирања дрвета до скулптуре, али је увек испољавао ту љубав једне од својих најранијих вештина, резања слова у камену, коју је наставио да вежба током свог живота“, написао је Јамес Мослеи, гостујући професор на Универзитету Реадинг у Великој Британији, у свом уводу у Олимпијске игре у Атини 2004.: Писмо.

Игре у Пекингу 2008. године

Логотип Олимпијских игара у Пекингу 2008. наставио је традицију уградње слике, назива игара ручним словима и пет олимпијских прстенова.

Слика је стилизована особа која трчи или прихвата тријумф. Ова фигура је намењена представљању олимпијске крилатице „Цитиус, Алтиус, Фортиус“ или „Бржи, виши, јачи“. Такође се заснива на кинеском карактеру „јинг“ што на кинеском значи главни град и друга је реч имена Пекинга. Амблем и фигура унутра нацртани су да личе на кинески печат. Црвена је, због свог значаја за кинеску културу, доминантна боја у логотипу.

Тип писма који се користи за енглеску копију је курзив без серифа који подсећа на Агенду за штампу Фонт Медиум Италиц

Слоган игара у Пекингу је „један свет један сан“, који је постављен и на кинеском и на енглеском језику. Тип писма који се користи за енглеску копију је курзив без серифа који подсећа на Агенду Медиум Италиц из Фонт Буреау-а.

Игре у Лондону 2012. године

На основу бројева „2012“ и прилагођеног дизајна слова, логотип Олимпијских игара у Лондону 2012. године је можда најконтроверзнији дизајн у 116-годишњој историји модерних игара. Лого, који је развила фирма за брендирање Волфф Олинс, осудили су графички дизајнери, блогери, дизајнерски критичари - и шира јавност. У часопису Интернатионал Хералд Трибуне, Алице Равстхорн је приметила да „изгледа као графички еквивалент онога што ми Британци оштро називамо -„ тата плеше “- наиме човек средњих година који се толико труди да буде хладан на плесном подију да не успе. ”

Лого, који је развила фирма за брендирање Волфф Олинс, осудили су графички дизајнери, блогери, дизајнерски критичари - и шира јавност

Прилагођени фонт, назван „2012 Хеадлине“, чудна је комбинација ликова који нејасно изгледају попут мешавине грчког клесања камена и графита. Сва слова су углата и нагнута - без закривљених потеза, сачувајте капу и мала слова „О“ - који су такође усправног дизајна. (Можда су намењени да одају почаст олимпијским прстеновима.) Поштено према дизајну, међутим, није намењен информативним елементима. Намењен је стварању свести, утицаја и памћења као слова наслова. Наслов из 2012. комбинован је са Футура (много читљивији дизајн слова) за текстуални садржај.
Поред покретања контроверзе, прилагођени фонт за Игре у Лондону 2012. сигурно наставља традицију дизајна који су упечатљиви и снажни. Остаје да се види да ли ће и то бити иконично.

Зашто не бисте погледали наше водиче за типографију и погледали речник појмова за тип ако сте икада размишљали о питању Шта је типографија ?.

Будите Сигурни Да Изгледате
Студио Гхибли довео је у стварни свет животним скулптурама
Читати

Студио Гхибли довео је у стварни свет животним скулптурама

Студио Гхибли су без сумње један од најинспиративнијих, креативних и најстраственијих филмских стваралаца. Причајући приче о љубави, губитку и пријатељству на предивним позадинама ручно цртане анимаци...
Бојити мокро на мокро у уљима
Читати

Бојити мокро на мокро у уљима

Сликање „алла прима“ (односно сликање мокрим на мокром, у једној сесији) је идеална техника за прихватање природе уљаних боја. Нешто је у медију тако великодушно. Његова течна, сјајна, богата текстура...
ПРОЧИТАЈ ОВО! Типохолик од Вицтион: ари
Читати

ПРОЧИТАЈ ОВО! Типохолик од Вицтион: ари

Ове недеље уред Цреативе Блок полудио је у типографији, а за то је заслужна ова бриљантна и инспиративна књига гуруа визуелне комуникације Вицтион: ари тзв. Типохоличар.Типохолиц је двосмерни поглед н...